Aziziye Belediye Başkanı Orhan'ın silahlı saldırıda yaralanması

Aziziye Belediye Başkanı Orhan'ın silahlı saldırıda yaralanması
Aziziye Belediye Başkanı Orhan'ın silahlı saldırıda yaralanması
- Orhan: "Biz halkımızın duasını ve desteğini arkamıza alarak yola çıktık. Hiçbir güç, hiçbir saldırı, bizim halkımıza hizmet sevdamızı engelleyemez, bizi korkutamaz, bizi yıldıramaz ve bizi kutsal hizmet yolundan alıkoyamaz"

ERZURUM (AA) - Erzurum'da makamında uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, hiçbir güç ve saldırının kendisinin halka hizmet sevdasını engelleyemeyeceğini, korkutamayacağını, yıldıramayacağını belirtti.

Makamında dün uğradığı silahlı saldırıya ilişkin yazılı açıklama yapan Orhan, öncelikle sağlık durumunun iyi olduğunu ve kısa bir süre sonra hizmete kaldığı yerden devam edeceğinin altını çizdi.

Saldırıyı gerçekleştiren Eyüp Adanır'ı tanıdığını ve belediyeye her geldiğinde kendisiyle görüştüğüne dile getiren Orhan, şunları kaydetti:

"Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki, şahıs Gezköy'deki kamulaştırmadan her türlü hakkını almış, olayın kamulaştırmayla bir ilgisi bulunmamaktadır. Şahıs Gezköy'de beslediği köpekleri dövüştürerek ve satarak bu işin ticaretini yapmaktadır. Kendisiyle adaylığım döneminden tanışıyorum ve bizden hazine arazisini kendisine tahsis etmemizi, aynı işi yapmaya devam edeceğini söyledi. Biz de böyle bir şeyin mümkün olamayacağını, eğer bir hayvan sevgisi ve bir köpek sevgisi varsa belediye bünyesinde açılacak bir hayvan barınağında kendisini istihdam edebileceğimizi ifade ettik."

Orhan, Adanır'ın bu öneriyi reddettiğini ve Ömertepe Mahallesi bölgesinde yapılan ahırların yanında hazine arazisinin kendisine tahsis edilmesini istediğini belirterek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz dönemde kendisiyle beraber 4 kişinin daha ahır talebi olduğu için dönemin büyükşehir belediye meclisine sunulan imar tadilatı reddedilmiş ve aradan bir yıl geçmediği için de bizim bunu tekrar büyükşehir belediyesine göndermemiz mümkün değildi. İlgili şahısla defalarca istişare etmemize rağmen, mera olarak kullanılan hazine arazisinin kendisine tahsis edilmesi talebi dışındaki her türlü önerimizi reddetti. Biz de kanunların verdiği yetki dışında yapabileceğimiz bir şey olmadığını, köpek dövüştüren, bu işin ticaretini yapan birine mera olarak kullanılan hazine arazisinin tahsisinin mümkün olamayacağını söyledik. Şahıs, olay günü başkan yardımcımız İlhan Umut Akdaş ile toplantı yaparken, makam odama girerek hiçbir şey söylemeden saldırıyı gerçekleştirdi.

Saldırı sırasında ayağa kalktığı için kurşunların ayaklarına isabet ettiğini dile getiren Orhan, "Ayağa kalkmamış olsaydım, belki bugün daha vahim bir sonuçla karşı karşıya kalmış olabilirdim. Canıma kastetme girişiminde bulunan şahısla ilgili kanuni yollardan her türlü hakkımı arayacağım. Biz halkımızın duasını ve desteğini arkamıza alarak yola çıktık. Hiçbir güç, hiçbir saldırı, bizim halkımıza hizmet sevdamızı engelleyemez, bizi korkutamaz, bizi yıldıramaz ve bizi kutsal hizmet yolundan alıkoyamaz. Kararlı bir şekilde, yılmadan, korkmadan hemşehrilerimize hizmete devam edeceğiz. Biz her zaman hemşehrilerimizin duasını ve desteğini arkamızda hissediyoruz. Hemşehrilerimizle birlikte bu hizmet yolunda yürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Orhan, açıklamasında ayrıca olayın ardından kendisiyle yakından ilgilenen Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ve tüm ilgililere teşekkür etti.