Aziziye Belediye Başkanı Orhan'ın silahlı saldırıda yaralanması

Aziziye Belediye Başkanı Orhan'ın silahlı saldırıda yaralanması
Aziziye Belediye Başkanı Orhan'ın silahlı saldırıda yaralanması
- Makamında uğradığı silahlı saldırının ardından tedavisi tamamlanan Orhan, görevine başladı - Orhan: "İfade tutanaklarına baktım, saldırganın silahı herhalde tutukluk yapmış, kendisi ikinci ve üçüncü kez ateş etmeye çalışmış. Öldürme maksadıyla geldiğini düşünüyorum, Çünkü olay çok kısa sürdü"

ERZURUM (AA) - Uğradığı silahlı saldırı sonucu yaralanan Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, işbaşı yaptı.

Makamında uğradığı silahlı saldırıda yaralanan Orhan, belediye önünde kalabalık bir topluluk tarafından kurban kesilerek karşılandı. Daha sonra makamına geçen Orhan, ziyaretleri kabul etti.

Orhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok talihsiz bir olay yaşadığını ve şu anda oturduğu makamda silahlı saldırıya uğradığını anımsattı.

Olay sırasında belediye başkan yardımcısıyla toplantı halinde olduğunu anlatan Orhan, şöyle devam etti:

"Birden kapı açıldı, ilgili şahıs içeri girdi. Ben onun yüz ifadesinden bize bir zarar vereceğini anlamıştım ama olay çok kısa gerçekleşti. İçeri girmesiyle yanıma gelmesi 3-4 saniye sürdü. Aramızda en fazla 1,5 metre vardı. Sonra silahı çıkardı, 'Ben seni vuracağım dememiş miydim' diye bir söz söyledi. Olay çok hızlı geliştiği için ben ona yandan bakarken silahını çıkardı ve ateş etmeye yeltendi. Ben de kaçarım veya müdahale ederim düşüncesiyle ayağa kalktım. Yerimden kalkınca kurşun bacağıma isabet etti. Yerimden kalkmasaydım kurşun belki üst tarafa isabet edecekti. Ateşten sonra yaralandım ve kendimi masanın altına doğru ittim. Amacım bir daha ateş ederse korunmaktı."

- Silahı tutukluk yapmış

Zanlı Eyüp Adanır'ın emniyet ve mahkemede verdiği ifadeleri okuduğunu söyleyen Orhan, şunları kaydetti:

"Daha sonra ifade tutanaklarına baktım herhalde silahı tutukluk yapmış, kendisi ikinci ve üçüncü kez ateş etmeye çalışmış. Öldürme maksadıyla geldiğini düşünüyorum. Çünkü olay çok kısa sürdü. Yaralamak veya farklı bir şey yapmak isteseydi silahını ayağıma doğru hedef alırdı. Silahla birlikte beni direkt kol hizasından hedef aldı. Her şey ortada, maalesef o gün bu odanın kamerası da çalışmıyormuş. O kişinin odaya girmesi, yanıma gelmesi ve silahını çekip ateş etmesi 8-10 saniye sürmüştür. Kafasında o plan ve kurguyu yapmasa bu kadar kısa sürede böyle bir saldırıyı yapmazdı. Olayın üzerinden 15 gün geçti ve ben de tekrar görevimin başındayım. Bizi hiçbir şey yıldıramaz. Hiçbir güç bizi görevimizden alıkoyamaz. Allah ömür verdiği sürece yaşayacağız. Benim 4 yıl görev sürem var ve bu süre içinde ilçe için yapmak isteğim güzel projelerim var."

- "2 ay önce 'Seni vuracağım' demişti" 

Bu kişinin hukuki olmayan bir "ahır" yaptırmak istediğini ve kendisine bunun yapılamayacağı yönünde görüş ilettiklerini dile getiren Orhan, "Gerçi yaklaşık 2 ay önce 'Seni vuracağım' diye bir şey söylemişti. O zaman boynuna sarılmıştım 'Biz birbirimizi seviyoruz, sen beni vurmazsın' cevabını vermiştim ama maalesef orada bizim bir tedbirsizliğimiz oldu" diye konuştu.

- Güvenlik kamerası görüntüleri

Bu arada, olay günü Başkan'ın makam odasının yanındaki sekreterlikteki güvenlik kamerası görüntülerinde, zanlı Adanır'ın odaya girmek isteği ancak görevlilerin toplantı olduğunu söylemesi üzerine tekrar geri döndüğü görülüyor. Görüntüde ayrıca Adanır'ın bir süre koridorda dolaştıktan sonra uyarıları dikkate almayıp hızla odaya girdiği ve saldırıyı gerçekleştirdikten sonra elinde silahla kaçması yer alıyor.

- Olay

17 Şubat Salı günü makamında Eyüp Adanır'ın silahlı saldırısında bacağından yaralanan Başkan Orhan, Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi'nde tedaviye alınmıştı.

Olayın ardından gözaltına alınan Adanır ile yakını Eyüp Özdemir, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmıştı.