Aziziye'de "Zeka Oyunları Şöleni"

Aziziye'de "Zeka Oyunları Şöleni"
Aziziye'de "Zeka Oyunları Şöleni"
ERZURUM (AA) - Aziziye ilçesinde "Zeka Oyunları Şöleni" düzenlendi.İlçe Belediyesi ile Aktif Akademi tarafından Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Salonu'nda...

ERZURUM (AA) - Aziziye ilçesinde "Zeka Oyunları Şöleni" düzenlendi.

İlçe Belediyesi ile Aktif Akademi tarafından Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü Salonu'nda gerçekleştirilen şölenin final yarışlarına, Aziziye Kaymakamı Zafer Öz, Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, İlçe Emniyet Müdürü Ali Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Harun Çinici, muhtarlar, okul müdürleri, öğretmenler, veli ve öğrenciler katıldı.

Yaklaşık üç ay önce başlayan ve 19 okuldan 8 bin öğrencinin katıldığı turnuvada elemeler sonucu finale kalan 18 öğrenci birincilik için mücadele etti.

Finalde birincilere bisiklet, ikincilere yarım altın ve üçüncülere de zeka oyunları seti hediye edildi. Öğrencisi birinci olan öğretmenler de yarım altınla ödüllendirildi.

Turnuvaya katılan tüm öğretmen ve öğrencilere de kitap , zeka oyunları seti gibi hediyeler verildi.

Kaymakam Öz, yaptığı konuşmada, günümüz itibarıyla elektronik oyunların, televizyonun, bilgisayarın, cep telefonlarının çokça çocukların eline tutuşturulduğunu belirtti.

İlkokul çağındaki çocuklar için oyunun yerini hiçbir şeyin tutamayacağını ifade eden Öz, şunları kaydetti:

"Örneğin, bir sek sek oyununu cep telefonundaki hiçbir oyunun tutacağını zannetmiyorum. Dolayısıyla bu zeka oyunları çocukların kabiliyetlerini geliştirme anlamında daha rasyonel düşünce gelişimine katkı sunmaktadır. İşte mangala gibi çocuklarımızın oynadığı oyunlar dikkatimizi çekiyor. Geleneksel kültürümüzde olan bizlerin de uzak kaldığı oyunlar var. Biz çocuklarımızın bu geleneksel oyunlardan uzak kalmasını istemiyoruz. Bunun yanında çocuklarımızın spora olan ilgisini artırmayı hedefliyoruz."

Aziziye Belediye Başkanı Orhan da zeka oyunlarının, çocukların psikolojik, psikososyal gelişimlerinde, bilişsel ve duyusal gelişiminde çok büyük faydası olduğunu vurguladı.

Çocukları özellikle internet bağımlılığından kurtarmak için zeka oyunlarının çok etkili bir yöntem olduğuna dikkati çeken Orhan, "Zeka oyunlarıyla, biz öğrencilerin hafızalarının geliştirilmesini, problem çözme, akıl yürütme, strateji oluşturma, etkili iletişim, analiz-sentez, takım çalışması, kurallara uyma, zamanı verimli kullanma ve evrensel kültüre duyarlı olma gibi becerilerin geliştirilmesinin amaçladık" ifadesini kullandı.