Bağlama ustası Putin'e müzikle barış eli uzattı

Bağlama ustası Putin'e müzikle barış eli uzattı
Bağlama ustası Putin'e müzikle barış eli uzattı
- Erzurumlu bağlama ustası Kenan Topal, barış ve sevgi vurgusu yapmak için Rus Devlet Başkanı Putin'e yaptığı bir bağlamayı hediye etmek istiyor - Topal: "Bizim silahımız barış olur, sevgi olur. Putin, isterse bağlama dersi de veririz. Türkülerimizi çalıp söyler belki bizi daha iyi anlar"

ERZURUM (AA) - Erzurumlu bağlama ustası Kenan Topal, sınır ihlali yapan rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından yaşanan gerilimde, Rusya tarafına müzikle barış ve sevgi mesajı vermek için Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yaptığı bir bağlamayı hediye etmek istiyor.

"Aşık Dermani" adıyla tanınan babası İbrahim Topal'dan devraldığı bağlama ustalığını 22 yıldır Yakutiye'deki atölyesinde kardeşiyle sürdüren Topal, yurtiçi ve yurtdışında ün yapan bağlamalara imza atıyor. 

Topal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilkokul yıllarında babasının yanında başladığı mesleği, ondan öğrendiği yöntemlerle devam ettirdiğini ifade etti. 

Ürettiği bağlamalar için hem yurtiçinden hem de yurtdışından sipariş aldığını anlatan Topal, "Ağacın ses kazanıp bir enstrümana dönüşerek, yıllarca insanlara, türkülere eşlik etmesini sağlamak bana mutluluk veriyor" dedi. 

Topal, müziğin insanların ortak dili, müziğin icra edildiği enstrümanların da barışın simgesi olduğuna inandığını ifade etti. 

Yaptığı en güzel bağlamalardan birini, barışın simgesi olarak, son dönemde Türkiye'ye karşı tutumunu değiştiren Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hediye etmek istediğini belirten Topal, "Putin'e bir bağlama göndermek istiyorum çünkü bizim silahımız barış olur, sevgi olur. Putin, isterse bağlama dersi de veririz. Türkülerimizi çalıp söyler belki bizi daha iyi anlar" dedi.