Bilim adamları, "insani değerleri" araştıracak

Bilim adamları, "insani değerleri" araştıracak
Bilim adamları, "insani değerleri" araştıracak
- Atatürk Üniversitesi bünyesinde kurulan İnsani Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde insani değerlere ilişkin akademik araştırmalar ve bilimsel faaliyetler yapılacak - Rektör Prof. Dr. Koçak: "Maalesef günümüzde 'sadece ben' diyen, bencil olan bir yaklaşımla hareket ediliyor. Gençlerimiz de böyle, devletler çapında da bunu böyle görüyoruz. Onun için çağımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz bir konu bu değerler eğitimi ve değer"

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi bünyesinde kurulan İnsani Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde insani değerlere ilişkin akademik araştırmalar ve bilimsel faaliyetler gerçekleştirilecek.

Teknokent binasında "İnsanlık İçin Değer" sloganıyla kurulan merkezde, insani değerlerin uygulama alanına taşınması ve etkin şekilde yaşatılması için uluslararası standartlardaki eğitim ve öğretim metotlarıyla gerekli bilgi ve beceriyle donatılmış, sosyal sorumluluk ve çevre bilincine sahip her türlü rekabete açık bireyler için gelişim sağlayan çalışmalar yapılacak.

İnsani değerlere yönelik akademik araştırmaların gerçekleştirileceği merkezde, toplumsal ve kişisel sorunlara odaklanarak, disiplin ve disiplinler arası araştırmalar yapılacak, değerler eğitimiyle ilgili lisans ve lisansüstü araştırmalara destek verilecek.

Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, merkezin açılışında yaptığı konuşmada, merkezin Türkiye 'de geniş kapsamlı ilk yer olduğunu belirterek, "değer''in insanın doğumundan ölümüne kadar yaşadığı toplum içerisinde hem duygu hem eğitim bazında değeri kapsadığını söyledi.

Önce eğiticilerin eğitimiyle başlayıp, hakiminden savcısına, çöpçüsünden en üst makamına kadar her meslektekilere yönelik eğitimler verileceğini anlatan Koçak, şunları kaydetti:

"İnsanın tek başına yaşaması mümkün değil. Bir toplum içerisinde bir fert olarak kendimizi gördüğümüz zaman öncelikle toplum içerisinde yaşarken karşıdakine saygı duymamız gerekiyor. O noktada kendisine güveni olan, kişiliği gelişmiş insanların karşısındakinin kimliğine ve kişiliğine saygı duyması demektir. Bu noktada maalesef günümüz 'sadece ben' diyen, bencil olan bir yaklaşımla hareket ediliyor. Gençlerimiz de böyle, devletler çapında da bunu böyle görüyoruz. Onun için çağımızda en çok ihtiyaç duyduğumuz bir konu bu değerler eğitimi ve değer."

- "İnsana değer veriyoruz, insan için çalışıyoruz"

Merkezin Müdürü Prof. Dr. Cengiz Gündoğdu da merkezde odak noktanın insan, insanın bir değer olduğunu belirterek, bu değeri korumak, kollamak ve geliştirmenin de insani olduğunu ifade etti.

"Türkiye'de bir ilk olmak üzere Atatürk Üniversitesi bünyesinde, İnsani Değerler Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu. Burada eğitim faaliyetleri, akademik araştırmalar, bilimsel etkinlikler ve bilimsel işbirliği gibi alanlarda çalışmalar yapacağız" diyen Gündoğdu, dünyadaki gelişimlerin, değişim ve dönüşümlerin insanları doğrudan etkilediğini, bunun insanı insan yapan değerler üzerinde de etkili olduğunu ve olumsuz etkileri bertaraf ederek, olumlu bir çevre oluşturup, insanları yetiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Merkez olarak toplumsal katkıda bulunmak istediklerinin altını çizen Gündoğdu, "İnsana değer veriyoruz, insan için çalışıyoruz. Bu yolda, umarım kurumlar arası işbirliğinde sağlıklı neticeler alabiliriz" ifadesini kullandı.

Vali Ahmet Altıparmak ise geçmişte ticaret ve kültürün merkezi olan kentin, yeni kurulan merkezle bütün Türkiye'ye ışık saçacağını belirterek, Erzurum'da değerler eğitiminden önce 240 öğretmenin ceza aldığını ancak eğitimden sonra bu sayının 120'ye düştüğüne dikkati çekti.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de biyolojik bir varlık olan insanı, diğer canlılardan üstün hale getiren olguların başında sevgi, saygı ve toplumsallık gibi değerlerin geldiğini söyledi.

İnsani değerlerin, herkesin mutluluğu için vazgeçilmez olduğunu anlatan Sekmen, "İnsani değerlerin olmadığı bir dünya veya toplum bütünüyle kitlesel bir savaş ortamıdır" dedi.

Konuşmaların ardından, merkezin açılışı yapıldı.