"Bilim Müze Doğa Tarih ve Eğitim Park Projesi" temel atma töreni

"Bilim Müze Doğa Tarih ve Eğitim Park Projesi" temel atma töreni
"Bilim Müze Doğa Tarih ve Eğitim Park Projesi" temel atma töreni
- Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce: - "Bu millet, bilimde, teknolojide, kalkınmada birçok yeri rahatsız edecek. Allah o günleri inşallah bu millete ve Erzurum'a gösterecek. 'Siz rahatsız olduğunuz kadar olun' diyoruz" - "Şehirler ürettikleri oranda güçlü olur. İklim sebebiyle burası, bu topraklar yeterince üretemiyor ama iklimine uygun şeyler üretmesi mümkün, bunlardan birisi de bilgidir"

ERZURUM (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Bu millet, bilimde, teknolojide, kalkınmada birçok yeri rahatsız edecek. Allah o günleri inşallah bu millete ve Erzurum'a gösterecek. 'Siz rahatsız olduğunuz kadar olun' diyoruz" ifadelerini kullandı.

Erzurum'da temaslarını sürdüren Güllüce, Atatürk Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesince Erzurum Buz Hokeyi Salonu yanında hayata geçirilen "Bilim Müze Doğa Tarih ve Eğitim Park Projesi"nin temel atma törenine katıldı.

 İnsanoğlunun Amerika kıtasının varlığını bilmediği dönemde, Erzurum'da üniversite bulunduğunu dile getiren Güllüce, "ABD kurulmadan da 600 yıl önce üniversitesi olan bir şehir. Bazı yazar, çizer ve düşünürlere göre de açık üniversite olan bir şehir. Dünyada nasıl ulaşım, ekonomi , iletişim ve üretim aksı doğuya doğru kayıyorsa, bilgide de doğuya doğru kayışın, Erzurum'un artık doğunun merkezi oluşunun başlangıcını inşallah Atatürk Üniversitesi yapar" diye konuştu.

Bakan Güllüce, bilim aksının doğuya kayışından umutlu olduğunu vurgulayarak, hükümetin yeni Türkiye vizyonunda da bu projelerin yer aldığını söyledi.

Atatürk Havaalanı'nın dünyadaki konumunun değiştiğini, 10 yıl sonra da bambaşka bir noktada bulunacağını ifade eden Güllüce, şunları kaydetti:

"Zaten bu aksın kayışından ve bizlerin de bu vizyonu ortaya koyuşumuzdan birileri rahatsız oluyor. Biz de bir yerleri çok rahatsız edeceğiz bundan sonra. 10, 15, 20 gün sonra inşallah çok daha fazla rahatsız edeceğiz. Bu müjdeyi milletime veriyorum, onlar da kötü haber gibi alsınlar. Bu millet, bilimde, teknolojide, kalkınmada birçok yeri rahatsız edecek. Allah o günleri inşallah bu millete ve Erzurum'a gösterecek. 'Siz rahatsız olduğunuz kadar olun' diyoruz ama bu milletin değerli mensupları, bu bayrağın, bu vatanın çocukları, Aziziye'nin çocukları, Türkiye'deki 78 milyon insanın bundan rahatsız olacak bir hali yok. Tam aksine mutluluk duymakta."

Projeyle ilgili görüştüklerinde tasarımın, vizyonun çok hoşuna gittiğini anlatan Güllüce, emeği geçenleri tebrik etti.

Güllüce, İller Bankası, DSİ, Atatürk Üniversitesi, Erzurum Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi el ele verince, rahatsız olacak kesimin çoğalacağını ifade ederek, "Çünkü burada bilim üreyecek, bilgi üretilecek. 'Batıdan daha fazla, daha yeni bilgiler üretilir' umudunu taşıyorum" dedi.

Şehirlerin ürettikleri oranda güç kazanacağına işaret eden Güllüce, "İklim sebebiyle burası, bu topraklar yeterince üretemiyor ama iklimine uygun şeyler üretmesi mümkün, bunlardan birisi de bilgidir. Geçmişte nasıl bilgi ve hikmet buradan batıya doğru gittiyse, inşallah yeniden bilgi ve hikmet buradan batıya doğru gider, Avrupa'ya, Amerika'ya doğru gider. Varsın birileri rahatsız olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala da Doğu Anadolu Bölgesi'ne hitap eden bir proje hazırlandığını belirterek, "Hatta etrafımızdaki komşu ülkelerin üniversiteleriyle de ciddi işbirlikleri yapılabilecek bir proje. O bakımdan büyük, Erzurum'a yakışır projenin, kentin büyümesine ciddi katkıda bulunacağına inanıyorum. Şehrimiz ve ülkemiz bu tür projelerle büyüyecektir, kalkınacaktır" şeklinde konuştu.

- "670 dönüm üzerine kurulacak büyük bir kompleks"

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ise projedeki Astronomi, Kar Tanesi, Sayılar-Bilim ve Deprem müzelerine değindi.

Engelsiz yaşam alanları ve Ar-Ge imkanları sağlayacak Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin de projede yer alacağını kaydeden Koçak, "Geçmişten günümüze kültür hazinelerimizden, taş kümbetten cam kümbete bir kilometre boyunda 'Tarih Duvarı', gölet, peyzaj, biyoçeşitlilik alanları, termal otel, yöresel ürün satış alanları, dünya gençlik ve çocuk merkezi, ulusal ve uluslararası kongre ile fuarların yapılabileceği kongre merkezi ve ilavelerle 670 dönüme kurulacak büyük bir kompleks olacak" dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri, projenin temelini attı.

Öte yandan, tören sırasında yağmur nedeniyle davetliler ve protokol üyeleri zor anlar yaşadı. Projenin yansıtıldığı ekranlar aşırı rüzgardan sallanınca yere indirildi. Çadırlar görevliler tarafından tutuldu.

Güllüce, törenin ardından Rektör Koçak'ı makamında ziyaret ederek, bir süre sohbet etti.