Bir yılda 100 hastaya umut oldular

Bir yılda 100 hastaya umut oldular
Bir yılda 100 hastaya umut oldular
- Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde bir yılda 50 karaciğer, 50 de böbrek nakli yapılarak, hastaların yeniden sağlığına kavuşması sağlandı - Merkezin müdürü Prof. Dr. Aydınlı: "Üniversite hastaneleri ve kamu hastaneleri içerisinde karaciğer naklinde üçüncü, böbrek naklinde beşinci sıradayız"

ERZURUM (AA) - Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde bir yılda 50 karaciğer, 50 de böbrek nakli yapılarak, 100 hastanın yeniden sağlığına kavuşması sağlandı.

Merkezin müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Organ Nakli Merkezi olarak güzel bir yıl geçirdiklerini, nakilde çok iyi sayılara ulaştıklarını söyledi.

Organ bekleyen hastaların bazılarının kadavradan, bazılarının da canlı vericiden yapılan nakillerle sağlığına kavuştuğunu vurgulayan Aydınlı, "Merkezimizde 50 böbrek, 50 karaciğer nakli yaptık. Tabii ki üzüldüğümüz nokta bunun yüzde 80'i canlı vericili oldu. Kadavra vericili Türkiye 'de az ama insanlar bir şekilde sağlıklarına kavuşuyor. Yeni yıla da mutluluklarla girdiler" diye konuştu.

Aydınlı, herkesin organ bağışında bulunması gerektiğini belirterek, "Lütfen siz de bir gün karaciğer ya da böbrek alıcısı olabilirsiniz. Siz de hayattayken yakınlarınıza organlarınızı bağışladığınızı söyleyiniz ki Allah korusun bir durum olduğunda, beyin ölümü gerçekleştiğinde, yakınlarınız da bunu sizden daha önce duyduğu için bağış yapabilsinler" ifadesini kullandı.

İyi bir yıl olduğunu anlatan Aydınlı, şunları kaydetti:

"Üniversite hastaneleri ve kamu hastaneleri içerisinde karaciğer naklinde üçüncü, böbrek naklinde beşinci sıradayız. Doğu'da, İstanbul 'dan bin 300 kilometredeki bir ilde düşünüldüğünde önemli bir başarı. Bu ameliyatlar şu anda üniversite hastanelerinde ne yazık ki eskiye nazaran daha da az yapılıyor. Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nin yaptığı bu ameliyatlar gerçekten büyük bir başarı. Bunun için tüm ekibe, tüm hastane çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Ülkemiz için nice yeni yıllara bizim merkezimiz için de nice yeni nakillere diyorum."

Aydınlı, geçen yıl böbrek naklinde 7'inci sırada olduklarını ancak bu yıl beşinci sıraya yükseldiklerine değinerek, Atatürk Üniversitesi'nin altyapısının organ nakilleri için uygun olduğunu, özel bir altyapı oluşturulduğunu belirtti.

En az üç-dört katı nakil yapabilecek durumda olduğunu vurgulayan Aydınlı, şöyle devam etti:

"Yurt dışından, yurt içinden çok farklı illerden gelen hastalarımız var. Karaciğer nakli olması gerektiğini bilmeyen, ihtiyacı olan hastalar bizimle görüşsünler. Biz bunları iyi yönlendirelim. Böbrek hastaları nakil olacağını biliyorlar çünkü diyalize giriyor. Karaciğer nakli olacak hastaların çoğunun kendilerinden haberi yok. Bir anda bir hastalıkla karşılaşıyor halbuki karaciğeri çok ciddi şekilde rahatsızlanmış, sıkıntılı ve nakil olması gerektiğini bilmiyor ve bununla çok uzun yıllar yaşıyor ve belki son noktada müracaat edebiliyorlar. Bu kadar hastalanmadan bu kadar sıkıntıya girmeden bizim listemize kayıt olun biz sizi takip edelim. İşlemlerinizi daha iyi yapalım ve nakil ihtiyacınız olduğu ilk anda da bunu gerçekleştirebilelim ki siz hayatınıza daha iyi devam edebilin."