Büyükşehir belediyesinden "bal gibi proje"

Büyükşehir belediyesinden "bal gibi proje"
Büyükşehir belediyesinden "bal gibi proje"
ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, arıcılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla "Bal gibi Proje" adıyla çalışma başlattı.Belediyeden...

ERZURUM (AA) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, arıcılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla "Bal gibi Proje" adıyla çalışma başlattı.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından il genelindeki arıcılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla hazırlanan projeyle 20 ilçede, milli eğitim ve halk eğitim müdürlükleri işbirliğiyle bin arıcı yetiştirilecek.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, Erzurum'da tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için sürekli yeni projeler geliştirdiklerini ifade etti. 

Bu kapsamda il genelinde kırsalda yaşayan ve en az ilkokul mezunu vatandaşlara, arıcılıkla eğitimi vererek, yerleşik arıcıların sayısını artırmayı, il ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlandığını dile getiren Sekmen, şunları kaydetti: 

"Kırsaldaki mahalle nüfusunun yüzde 75'i geçimini çiftçilikle sağlamaktadır. Parçalanmış arazilerde tarımla uğraşmak verimli olmadığından çiftçiyi tatmin etmemektedir. İlimiz toprakları çok çeşitli bitki florasına sahiptir.  Arıcılık açısından bu kapasite tam olarak kullanılmamaktadır. Mevcut floranın tam olarak kullanılması ve değerlendirilmesini sağlamak amacıyla bu projeye start verdik. Arıcılık yapmak isteyen, ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle buna teşebbüs edemeyen üreticiler teşvik ve üretim için kendisine sunulan bu projeye katılacak."