Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Camiler ve Din Görevlileri Haftası
Camiler ve Din Görevlileri Haftası
- Erzurum İl Müftüsü Büyük, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla kentte düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi verdi

ERZURUM (AA) - Erzurum İl Müftüsü Celal Büyük, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla kentte düzenlenecek etkinliklerle ilgili bilgi verdi.

Büyük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nın ana temasının Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 'cami ve namazda diriliş' olduğunu söyledi.

Haftanın ülkeye ve millete hayırlı olması dileklerinde bulunan Büyük, şöyle konuştu:

"Üç projemiz var. Bu hafta münasebetiyle de bunun startını verdik. Müftülük olarak il genelinde 'cami gençlik komiteleri' kurmayı amaçlıyoruz. Mesela Lalapaşa gençliği, Selimiye gençliği, Ulucami gençliği gibi camilerimize gelen veya çevresinde oturan gençlerimizi camiyle bağlarını güçlendirmek için cami gençlikleri oluşturacağız. Böylece gençlerimizi camilere ve namaza alıştırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile yaptığımız görüşmede fiziki anlamda uygun cami bahçelerinde  çocuk oyun parkları oluşturacağız. Bunda ki amacımız çocuklarımızı camilerimize alıştırmak. Atatürk Üniversitesi'nde 100 bine yakın öğrencinin eğitim gördüğü kampüs içerisinde 3 camimiz var. Bu üç camimizde gençlerimizin faydalanabilmeleri için internet bağlatacağız. Gençlerimiz camiye geldiğinde namaz sonrası camide kalıp internetten işlemlerini görecekler. Birde yakın zamanda üniversite camimizin uygun bir yerine Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ile ortaklaşa bir cami ve gençlik evi planlıyoruz. Burada gençlerimiz sohbet edip dergi okuyabilecek ve çay içebilecekler. Böylece üniversiteli gençlerimizi de camilere entegre etmiş olacağız.''

Hafta çerçevesinde din görevlilerine yönelik etkinliklerin 17 Ekim'de başlayacağını dile getiren Büyük, ilk etkinlikte din görevlilerinin problemlerine yönelik oturum düzenleyeceklerini belirtti.

Büyük, "Zira din hizmeti sunan görevlilerimizin psikolojik anlamda rahat olmaları, hizmetin verimliliği açısından önemlidir. Bu nedenle biz din görevlilerimizin problemlerini biliyoruz. Ama bir de kendi ağızlarından dinlemek istiyoruz. Emekliye ayrılmış hocalarımızı da bu hafta münasebetiyle evlerinde ziyaret edeceğiz. Bu açıdan hem camilerimize, hem de din görevlilerimize yönelik çalışmalarımız var'' diye konuştu.