Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü
Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü
- Erzurum Lisesi'nden 40 öğrenci, Gençlik ve Spor Bakanlığının daveti üzerine Çanakkale'ye gitti

ERZURUM (AA) - Erzurum Lisesinde eğitim gören 40 öğrenci, Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Dedeciğim ben geldim" yürüyüşü ve anma programına katılmak üzere Çanakkale'ye gitti.

Gençlik ve Spor Bakanlığının 1915 Çanakkale Savaşları'nda cephede savaşırken şehit olan öğrenciler anısına davet ettiği Erzurum Lisesi öğrencileri, aileleri ve çok sayıda vatandaş tarafından okul bahçesinden uğurlandı.

Okul Müdürü Selami Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Anadolu 'da Erzurum Lisesi öğrencilerinin de vatanı müdafaa etmek için o tarihte cepheye gittiğini ve geri dönmediklerini söyledi.

Bu nedenle okulun 3 yıl boyunca mezun veremediğini belirten Güneş, şunları kaydetti:

"Bu tarih belgelenince Gençlik ve Spor Bakanlığımız bizi oraya davet etti. O tarihte  Türkiye 'den 4 lise Çanakkale'ye asker göndermiş, bunlardan biri de o zamanki Erzurum İdadisi, yani şimdiki Erzurum Lisesi. Biz de orada şehit olan öğrencilerimize vefa yürüyüşü için gidiyoruz. Bakanlığımız, onlara minnettarlığımızı, sadakatimizi ve vefamızı belirtmemiz için bizi de davet etti. Çocuklarımızla oraya şehit olan kardeşlerinin, ağabeylerinin izlerini, yerlerini, mezarlarını ziyaret etmek, onlara vefa ve minnet duygularını belirtmek üzere Çanakkale'ye gidiyoruz. Onları yerlerinde görecek ve ruhlarını şad edeceğiz."

Lise öğrencisi Fırat Okuyucu da Erzurum Lisesinde eğitim görmenin gurur verici olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

"Bu lisenin öğrencisi olmak büyük onur ve gururdur. Bizim yaşımızdaki arkadaşlarımız, ağabeylerimiz bizim için oraya gitmiş ve şehit olmuşlar. Biz de onları görmeye gidiyoruz. Gerçekten çok heyecanlıyız. Bu fırsatı bize tanıyan devlet büyüklerimize de çok minnet duyuyoruz. Bu gerçekten onur verici bir şey. Bu lisenin öğrencisi olmak gerçekten bir ayrıcalık. Bizim için kanlarını akıtanların izinden gideceğiz. İnşallah onlara layık olmaya çalışacağız." 

Öğrenciler daha sonra otobüsle yola yola çıktı.