Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:
Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce:
- "Bir buçuk milyarlık Müslüman dünyada, bizim gibi mertçe ortaya çıkıp da 'benim kıblemi çizmelerinle çiğneyemezsiniz' diyen çıkmıyor. Diyeceksiniz ki buna bedel ödetiyorlar. Bizd e diyoruz ki İslam uğrana, milletin bekası uğrana, bu vatan uğrana, bu bayrak uğrana bin tane bedel öderiz, yüz bin tane bedel öderiz, yeter ki Kudüs çiğnenmesin"

ERZURUM (AA) - Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "Bir buçuk milyarlık Müslüman dünyada, bizim gibi mertçe ortaya çıkıp da 'benim kıblemi çizmelerinle çiğneyemezsiniz' diyen çıkmıyor. Diyeceksiniz ki buna bedel ödetiyorlar. Biz de diyoruz ki İslam uğrana, milletin bekası uğrana, bu vatan uğrana, bu bayrak uğrana bin tane bedel öderiz, yüz bin tane bedel öderiz, yeter ki Kudüs çiğnenmesin" dedi.

Güllüce, Erzurum'da bir restoranda partilileriyle bir araya geldiği toplantıda, dünyada ne kadar Türkiye ve Müslüman düşmanı varsa bir yere saldırdığını söyledi.

Bu saldırılara bir kişi ve bir partinin maruz kaldığını belirten Güllüce, "Buradan biraz feraseti olan hangi zihniyette, hangi etnik yapıda ve hangi coğrafyada olursa olsun ve bu toprağın çocuğu olarak kendini değerlendiriyorsa, biraz da feraseti ve izanı varsa 'ben hangi partide olmalıyım?' diye kendine bir sorsa, onun kalbi ve vicdanı onun nerede olması gerektiğini söyler" diye konuştu.

Güllüce, Kudüs'ün dünyada ayaklar altında ve sahipsiz olduğunu dile getirdi.

Bu durumun Müslümanı rencide etmesi gerektiğini belirten Güllüce, şöyle konuştu:

"Eğer bir Müslüman bir zamanlar kıblesinin Kudüs olduğunu bilmiyorsa, onun büyük bir eksikliğidir. Yani Kabe'den evvel kıblesinin olduğunu bilmiyorsa, bu onun eksikliğidir. Biliyor da çizmeler altında olduğundan da azap duymuyorsa, bu da ikinci bir eksikliktir. Kıblesi çiğnenen bir ümmetin bir tek savunucusu vardır, o da bu toprakların çocuklarıdır. Biz savunuyoruz orayı. Bir buçuk milyarlık Müslüman dünyada bizim gibi mertçe ortaya çıkıp da 'benim kıblemi çizmelerinle çiğneyemezsiniz' diyen çıkmıyor. Diyeceksiniz ki buna bedel ödetiyorlar. Biz de diyoruz ki 'İslam uğrana, milletin bekası uğrana, bu vatan uğrana, bu bayrak uğrana bin tane bedel öderiz, yüz bin tane bedel öderiz, yeter ki Kudüs çiğnenmesin' diye."

Güllüce, bu yüzden seçimlere  siyasi bir partinin iktidarı gözüyle bakılmaması gerektiğini dile getirdi.

Bunun yanı sıra bu seçimlerin birilerinin  bakan olması, milletvekili olması veya olmamasından öte başka bir şey ifade ettiğini aktaran Güllüce, " Rusya  ile daha düne kadar ticari ilişkilerimiz vardı, 'pat' diye politikalar değişiyor. Kendisini Kudüs'ün hadimi sayıyor. Bunda da Ortodokslar'ın hadimi olması, Ortodoks dünyanın sahibi olması ve Kudüs'ün de kendine ait olduğu iddiası var. Niye daha çok çalışmamız gerektiğini anlatmamız için güncel olanı söylemek lazım. Sadece duble yollar, hızlı trenler çok anlatılıyor ama bunları da bir taraftan anlatmamız gerektiğini düşündüm" dedi.

Güllüce, konuşmanın ardından uçakla Adıyaman'a gitti.