Cezaevine uyuşturucu isteyen mahkum kardeşini yaktı

Cezaevine uyuşturucu isteyen mahkum kardeşini yaktı
Cezaevine uyuşturucu isteyen mahkum kardeşini yaktı
- Erzurum'da cezaevindeki kardeşine 2,5 gram esrar götürmek istediği sırada yakalanan kişi hakkında, 20 yıla kadar hapis ve 2 milyon liraya kadar adli para cezası istemiyle iddianame hazırlandı

ERZURUM (AA) - FAHRETTİN GÖK - Erzurum'da cezaevindeki kardeşine uyuşturucu götürmek istediği sırada yakalanan kişi hakkında, "Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama" suçundan 20 yıla kadar hapis ve 2 milyon liraya kadar para cezası istendi.

Erzurum Cumhuriyet Savcısı Volkan Kavukçu tarafından hazırlanan iddianame, Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edildi.

İddianamede, başka bir suç dolayısıyla Erzurum E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü bulunan Tuncay K'nin (29), kullanmak için kardeşi Hasan K'den (20) uyuşturucu getirmesini istediği belirtildi.

Hasan K'nin, 2,5 gram toz esrarı montunun kol kısmına gizleyerek olay günü kardeşi Tuncay K'yi ziyaret etmek için cezaevine gittiği anımsatılan iddianamede, nizamiye kapısında yapılan arama neticesinde uyuşturucu maddenin tespit edilerek ele geçirildiği ifade edildi.

Toplanan deliller neticesinde Hasan K'nin "ceza infaz kurumuna sokulması yasak olan uyuşturucu maddeyi sokmaya teşebbüs" ettiğine dikkat çekilen iddianamede, şüpheli Tuncay K'nin ise "ceza infaz kurumuna yasak eşya sokulmasına teşebbüs" suçunun azmettiricisi olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

İddianamede, atılı suçun işlendiğinin deliller ve tüm dosya kapsamında anlaşıldığı vurgulanarak, Hasan K'nin "Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama" ve "İnfaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokmak" suçlarından 7 yıldan 20 yıla kadar hapis ve 400 binden 2 milyon liraya kadar adli para cezası istendi.

Cezaevinde hükümlü olan Tuncay K. hakkında ise "İnfaz kurumuna veya tutukevine yasak eşya sokmak" suçundan 5 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

- Olay

Erzurum'da 18 Eylül 2014'te yaşanan, Hasan K, Erzurum E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda hükümlü olarak bulunan ağabeyi Tuncay K'ye, uyuşturucu madde götürdüğü sırada yakalanmıştı. Hasan K, olayın ardından tutuklanmıştı.