- CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:

- CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:
- CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu:
"(Dört eski bakanla ilgili iddialar) Bu iş bağımsız yargı karşısında aklanmaktan geçer. Yoksa korkuları giderler aklanırlar"

ERZURUM (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, dört eski Bakan ile ilgili kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu'nun Yüce Divan oylamasına ilişkin "Bu iş bağımsız yargı karşısında aklanmaktan geçer. Yoksa korkuları, giderler aklanırlar" dedi.

Erzurum'da bulunan CHP genel başkan yardımcıları Berberoğlu ve Veli Ağbaba, İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu ile Parti Meclis Üyesi Ümran Köksüz, CHP İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenledi. 

Berberoğlu, yöneltilen bir soru üzerine, dört eski Bakan ile ilgili Meclis Soruşturma Komisyonu'nun, Yüce Divan oylamasını değerlendirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "yolsuzluk yapan kardeşim olsa sağ kolunu keserim" dediğini belirten Berberoğlu, kimsenin başbakanın sağ kolunu istemediğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Bizim Türk kamuoyu olarak tek beklentimiz, eğer ortada bir yolsuzluk varsa zaten Yüce Divan mukadderdir, zorunludur. Eğer bir yolsuzluk yoksa bu 4 eski bakanın Yüce Divan'a gitmeleri, kendilerini aklamaları açısından iyi bir sonuçtur. Yoksa sayın başbakanın söylediği gibi kısas mantığıyla 2014 Türkiye'sinin adalet sistemine bir katkı sağlanamaz. Kol, ayak, baş vermekle bu iş çözülmez. Bu iş bağımsız yargı karşısında aklanmaktan geçer. Yoksa korkuları, giderler aklanırlar. Bu kadar elayhte delil varken yargıdan kaçmaktan daha büyük bir kanıt ben düşünemiyorum açıkçası." 

- "Herşey parmak sayısına bağlı"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da adli tıp kurumu yaptığı incelemede tapelerin gerçek olduğu yönünde sonuç ortaya koyduğunu ileri sürerek, " AKP , CHP, MHP ve BDP 'li olsun, herkesin vicdanında bu insanlar mahkum oldu. Türkiye artık bu işi kaldıramaz, AKP'de kaldıramaz. Burada sonuç ne olursa olsun, soruşturma komisyonundan Yüce Divan'a karar çıksın çıkmasın, vicdanlarda mahkum olmuştur. Umarım oylama sonucunda Yüce Divan'a sevk yönünde bir karar çıkar" ifadelerini kullandı.

Programlarını tamamlayan heyet, daha sonra uçakla kentten ayrıldı.