CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Erzurum'da (1)

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Erzurum'da (1)
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Erzurum'da (1)
- "Hepimizin görevi var. Vatandaşın da sorumluluğu var. Vatandaşa da sorumluluğunu hatırlatıyorum, aç olacaksın, açıkta olacaksın, yırtık ayakkabıyı giyeceksin, koşup oyunu başka bir yere vereceksin, hayır kabul etmiyorum. Oyunun partisi, halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi olmak zorundadır" - "Ulusal değerlerimize bağlı bir partiyiz. Bayrağımızı seviyoruz, vatanımızı seviyoruz, ülkemizi seviyoruz, insanımızı seviyoruz, kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun her vatandaşımızı kucaklıyoruz" - "(Recep Gökçe'nin ayakkabısının yırtık olması) Türkiye'de yaşayan 77 milyon insanımıza sesleniyorum. Bu vatandaş, 21. yüzyılın Türkiye'sinde yaşıyor. Yırtık ayakkabıyı kim giyiyor, işte bu vatandaş giyiyor. Sen onun edebiyatını yapıyorsun. Bin odalı saray yetmiyor sana"

ERZURUM (AA) -  CHP Genel Başkanı Kemal ? Kılıçdaroğlu , "Hepimizin görevi var, vatandaşın da sorumluluğu var. Vatandaşa sorumluluğunu hatırlatıyorum, aç olacaksın, açıkta olacaksın, yırtık ayakkabıyı giyeceksin, koşup oyunu başka bir yere vereceksin, hayır kabul etmiyorum. Oyunun partisi, halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi olmak zorundadır" dedi.

Kılıçdaroğlu, Erzurum Kültür Merkezi'nde bölge illerin katılımıyla düzenlenen "Geleceği Birlikte Kuruyoruz Erzurum Buluşması" adlı toplantıda yaptığı konuşmada, ülkenin geleceği olan gençlere inandığını ve Mustafa Kemal Atatürk 'ün güvendiği gibi gençlere güvendiğini söyledi.

Tek umudunun gençler olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Esnafı ziyaret ettik. Bir vatandaşımızın şu sözünü hiç unutmuyorum. 'Altı milletvekilimiz var, bizim dertlerimizi dile getirecek kimse yok mu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde? Dedi ki iyi, çok güzel. Onları ben seçmedim ki siz seçtiniz. Ben sizden 4 yıl için yetki istiyorum' dedim. Ben Erzurum'a geleceğim, ben Kars'a geleceğim, ben Sivas'a geleceğim. 81 ile gideceğim, ben Türkiye'nin sorunlarını çözeceğim. Kendi sorunlarımı değil, vatandaşın derdiğini çözeceğim, söz veriyorum dedim" ifadelerini kullandı.

Kendisinin saraylarda oturmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bin odalı sarayda oturmak benim için günahtır, israftır, haramdır' dedim. 'Ben vatandaş gibi evimde oturacağım, huzur içinde oturacağım. Ben her kuruşun hesabını bu millete vereceğim' dedim. Bana yetki vereceksin ki şikayet ediyorsan Kemal Kılıçdaroğlu'na yetki vereceksin. Şikayete hakkın yok. Şikayeti bana yapıyorsan, bana yetki vereceksin. Sonra ben geleceğim önüne, yetki verdiğin zaman geleceğim ve o zaman senin sorununu çözmediysem, diyeceksin ki 'Ey Kılıçdaroğlu sen benden yetki istedin. Neden bu sorunumu çözmeyeceksin? diye bana soracaksın. Yetki ver, gör bakalım bu ülkede sorunlar nasıl çözülürmüş."

'Doğu'da, Batı'da, Güneydoğu'da neler oluyor' diye kendisine sorulduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, "İşsizlik var, yoksulluk var, sefalet var, taşeron işçilik var, emekli geçinemiyor. Ben bunların hepsini biliyorum. Hepsinin de çözümünü biliyorum. Buradan sözüm söz. Cumhuriyet Halk Partisi'nin genel başkanı olarak söz veriyorum. Bütün Cumhuriyet Halk Partililer adına söz veriyorum. Senin kimliğinle bizim sorunumuz yok. Senin inancınla bizim sorunumuz yok. Senin yaşam tarzınla bizim sorunumuz yok. Bizim sorunumuz, senin çocuğun neden iş bulmuyor, neden iş bulamıyor. Benim derdim o, sorunum o. Buna inanmanı istiyorum. O nedenle oturup, hepimiz yeniden düşüneceğiz. Şapkamızı önümüze koyup, yeniden düşünüceğiz" şeklinde konuştu.

- "Bizim birinci derdimiz herkesin işi olacak"

Kılıçdaroğlu, bütün yatırımların İstanbul için yapıldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Erzurum yok mu, Sivas yok mu? Diyarbakır yok mu, Bingöl yok mu, Trabzon yok mu, Rize yok mu? 'Hayır yatırım buralara gerek yok'. Nereye? Oraya. Türkiye'nin dengesine bakın. Nüfusun yarısından fazlası üç, dört büyük kentte neredeyse. Neden Anadolu'nun içi boşalıyor çünkü iş bulamıyorlar. Büyük umutlarla büyük şehirlere gidiyorlar. Neden Erzurum'da iş yok, neden Sivas'ta iş yok, neden Kars'ta iş yok? Eğer politikanız yanlışsa elbette iş olmaz. Bu kaderi değiştireceğiz. Herkesin bulunduğu ilde, dedesinin, babasının mezarının olduğu yerde ona iş olanağı sağlayacağız. Bizim birinci derdimiz herkesin işi olacak."

"Efendim, Cumhuriyet Halk Partisi iktidar olursa bütün sosyal yardımları kesecek" yönünde propaganda yapıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Sanki beyefendi, cebinden ödüyor da gidince cebinden ödemeyecekmiş gibi. Sosyal yardımları sağlayan bu milletin vatandaşları, onlar vergi ödüyorlar, sen malı götürüyorsun. Artan kısmını sosyal yardım olarak veriyorsun. Biz ne yapacağız, sosyal yardımları en az iki katına çıkaracağız" diye konuştu.

"Başbakan Kemal" sloganlarıyla ara ara konuşması bölünen Kılıçdaroğlu, "Ulusal değerlerimize bağlı bir partiyiz. Bayrağımızı seviyoruz, vatanımızı seviyoruz, ülkemizi seviyoruz, insanımızı seviyoruz, kimliği ne olursa olsun, inancı ne olursa olsun her vatandaşımızı kucaklıyoruz. Bizim için insan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır ve bizim başımızın üstünde yeri vardır. Ayrılık, gayrılık yok. Kimsenin kılık kıyafetiyle uğraşmıyoruz. Kimsenin yaşam tarzıyla uğraşmıyoruz, herkesi kucaklıyoruz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, eğer bu ülkede huzur olacaksa herkesin işinin olması gerektiğini belirterek, "Benim çocukluğumda, ilköğretimde 'Yerli malı, Türk'ün malı, herkes bunu kullanmalı' diye bize öğretirlerdi. Kendi malımızı üreteceğiz, kendi malımızı tüketeceğiz. Milliyetçi değil miyiz, milliyetçilik buradan başlar. Kafatasçılığı değildir ki milliyetçilik" dedi.

Siyasetin halka adanmışlık olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, "Vatandaş için çalışacaksın, cebin için değil. Bizim siyasetçilerimiz ne yapıyorlar, kendileri ve yandaşları zengin oluyor. Yetmiyor, bin odalı saray yapıyorlar. Yetmiyor, yanına 250 odalı ev yapacaklar. Ya 250 çocuğun olsa diyeceğim, her bir odada bir çocuğun yatsın. O da yok. Ne diyorlardı, 'Efendim biz halktan geldik, yırtık ayakkabı ile siyasete girdik.' Emin olun hepsi yalan" diye konuştu.

- Madencinin babasına hediye edilen ayakkabılar

Ermenek'te toprağa verilen maden işçisi Tezcan Gökçe'nin, cenaze töreni sırasında yırtık ayakkabılarıyla dikkatleri çeken babası Recep Gökçe'nin fotoğrafını gösteren Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de yaşayan 77 milyon insanımıza sesleniyorum. Bu vatandaş, 21. yüzyılın Türkiye'sinde yaşıyor. Yırtık ayakkabıyı kim giyiyor, işte bu vatandaş giyiyor. Sen onun edebiyatını yapıyorsun. Bin odalı saray yetmiyor sana. 21. yüzyılın Türkiye'si. Ne yapıyorlar, 'Ayakkabısı yırtık, kara lastiği değiştirelim, yerine yeni bir kara lastik veriyorlar. Kundura vermeyi bile içlerine sindiremiyorlar. Ben bu vatandaşın derdindeyim, onlar saray derdindeler. Benim için bu vatandaş önemlidir, saray değil" şeklinde konuştu.

Hep beraber çalışacaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Hepimizin görevi var. Vatandaşın da sorumluluğu var. Vatandaşa da sorumluluğunu hatırlatıyorum. Aç olacaksın, açıkta olacaksın, yırtık ayakkabıyı giyeceksin, koşup oyunu başka bir yere vereceksin, hayır kabul etmiyorum. Oyunun partisi, halkın partisi Cumhuriyet Halk Partisi olmak zorundadır" ifadelerini kullandı.

(Sürecek)