CHP heyeti Erzurum'da

CHP heyeti Erzurum'da
CHP heyeti Erzurum'da
- Genel başkan yardımcısı Berberoğlu: "Belediyeler, varsılla yoksulun daha adil ve hakça paylaşımına hizmet etmelidir" - Genel başkan yardımcısı Ağbaba: "Biz, gelen bütün payı halk için kullanıyoruz. Kendi cebimize aktarmıyoruz, kendi cebimizden aktarıyoruz"

ERZURUM (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Enis Berberoğlu, "Belediyeler, varsılla yoksulun daha adil ve hakça paylaşımına hizmet etmelidir" dedi.

Bakırköy ile Çat belediyeleri arasında imzalanacak "Kardeş Belediye" protokolü için Erzurum'a gelen CHP genel başkan yardımcıları Berberoğlu ve Veli Ağbaba ile İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Parti Meclis Üyesi Ümran Köksüz, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ve Genel Başkan Başdanışmanı Cemil Erhan, Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç'ı ziyaret etti.

Burada konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Berberoğlu, iki belediye arasında "Kardeş Belediye" protokolü imzalamak için bir araya geldiklerini belirterek, kardeşliğin sözde değil özde olduğunu söyledi.

CHP olarak bu özü temsil ettiklerine inandığını vurgulayan Berberoğlu, bu bölgeye de kardeşliğin adını bırakmaya geldiklerini ifade etti.

Berberoğlu, sosyal demokratların gerek belediyelerde gerekse ülke genelinde üreten, adil ve hakça paylaşan insanlar olduğunu bildirerek, "Belediyeler, varsılla yoksulun daha adil ve hakça paylaşımına hizmet etmelidir" dedi.

Bunun bir belediyenin özelinde olabileceği gibi ülke genelinde de belediyeler arası yardımlaşma, dayanışmayla olacağına dikkati çeken Berberoğlu, CHP'den önce böyle bir projenin söz konusu olmadığını öne sürdü.

Genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun ortaklaşa yürüttüğü bu projenin adım adım tüm Anadolu'ya yayıldığına işaret eden Berberoğlu, şöyle konuştu:

"Bu proje, büyük kentlerin geniş imkanlarını daha küçük kentlerin kısıtlı imkanlarıyla birleştirip AKP 'nin anladığı gibi değil, sosyal demokratların anladığı gibi bir havuz haline getirip, o havuzdan fidanların sulanmasını, yeşermesini, daha iyi, daha güzel çevre, daha güzel hizmet, daha insanca yaşamayı hedefleyen bir proje. O yüzden bu proje beni hakikaten heyecanlandırdı. Esas önemli olan Bingöl'de, Bursa'da, Kocaeli'nde, Samsun'da gördüğüm şu ki ülkenin iktidarı maalesef kimlik bazlı, mezhepsel bazlı... Nasıl isterseniz, nasıl tarif ederseniz edin bu ülkenin gerçek birleştirici gücü olan CHP, halkı birleştirmeye, dayanışmaya çağırıyor. Bundan daha iyi bir mesaj verilemez, bundan daha zamanlı bir mesaj verilemez. Sadece belediye ölçeğinde değil, ülke genelinde CHP'nin ne yapabileceğine bundan daha iyi kanıt bulunamaz diye düşünüyorum."

-Çat'a destek sözü

Genel başkan yardımcısı Veli Ağbaba da CHP'nin kendi belediyeleri içinde yürüttüğü Kardeş Belediye Projesinde Erzurum'un Çat ilçesiyle İstanbul'un Bakırköy ilçesini kardeş yaptıklarını kaydetti.

Burada en büyük görevin doğal olarak büyük belediyelere düştüğünü anlatan Ağbaba, "Çat'ta 60 yıl sonra seçimi aldık. Arif Hikmet  Kılıç'ın aday olmasıyla Çat'ta belediye aldık. Bundan sonraki görev CHP'ye düşüyor. Sadece Bakırköy Belediyesi ile değil Çat'a destek olmak bizim görevimiz. Bizim için iktidar baskısı, ödenek verilmemesi, ayrımcılık yapılması, hiçbir şey mazeret değil" diye konuştu.

Çat'a sosyal demokratların elinin değdiğini herkesin göreceğini savunan Ağbaba, şöyle dedi:

"Biz, gelen bütün payı halk için kullanıyoruz. Kendi cebimize aktarmıyoruz, kendi cebimizden aktarıyoruz. Dayanışma içinde Çat'ın çehresini değiştireceğiz. Bu sadece asfaltla, yolla, parkla olmayacak, sosyal anlamda da Çat'a destek olacağız. İstanbul'u görmemiş bütün çocuklarımızı Bakırköy'de Özgürlük Meydanı'nda ağırlayacağız, onları Florya'da denize sokacağız. Kadınlarımızın tamamını İstanbul'da misafir etmeyi planlıyoruz."

Konuşmaların ardından Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç ile Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu arasında "Kardeş Belediye" protokolü imzalandı.

Çat Belediyesi tarafından yaptırılan kadın dinlenme evi ile cami şadırvanında incelemelerde bulunan heyet, daha sonra ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki Cibo mezrası Söbeçayırı Mahallesi'ndeki taziye evi ve Kur'an kursunun açılışını yaptı.