Çifte Minareli Medrese restorasyonunda sona gelindi

Çifte Minareli Medrese restorasyonunda sona gelindi
Çifte Minareli Medrese restorasyonunda sona gelindi
- Erzurum'un simge eserlerinden tarihi Çifte Minareli Medrese, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Vakıf Eserleri Müzesi olacak - Vakıflar Erzurum Bölge Müdürü Ünğan: "Açılır-kapanır tavan şeklinde düşünülüyor çünkü buranın nefes alması lazım. Üniversitelerden de bilimsel olarak olur almayı yoksa açık bırakmayı düşünüyoruz. 800 yıllık bir yapıyı kapattığınız zaman başka sıkıntılar ortaya çıkabilir. Onun için çok ince eleyip sık dokumamız gerekiyor. Bilimsel çalışmalarımız devam ediyor"

ERZURUM (AA) - ZEHRA MELEK ÇAT - Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Alaeddin Keykubad'ın kızı Hüdavent Hatun tarafından 1253 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medresede 3 yıl önce başlatılan onarım çalışmalarında sona gelindi.

Zemin ve duvar, minarelerdeki çinileri onarılan medrese restorasyon çalışmasının mayıs ayında tamamlanması öngörülüyor. Tarihi Çifte Minareli Medrese, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Vakıf Eserleri Müzesi olacak.

Vakıflar Erzurum Bölge Müdürü Kenan Ünğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çifte Minareli Medrese'de çalışmaların 15 Ağustos 2011'de başladığını hatırlattı.

Kasım ayı başında mevsim şartları nedeniyle çalışmaların durduğunu dile getiren Ünğan, "2015 yılının ocak ayında bitmesi planlanıyordu. Tabiİ bu süreç içerisinde restorasyon çalışmaları tek başına düşünülecek bir şey değil. Her türlü yapmış olduğumuz kazının altından çıkan yeni bulgular, bunların değerlendirilmesi, projelerin rölevelerinin çizilerek, alınıp revize projelerinin kurula gitmesi... Yaklaşık olarak 3 yıl içinde kurula 8 tane revize proje götürdük. Çünkü yeni bulguları bu revize projeleriyle değerlendirip, bu değerlendirdiğiniz şeyleri kurula sunmak zorundasınız" diye konuştu.

Ünğan, kuruldan alınan onay doğrultusunda bugüne kadar çalışmaların başaralı bir şekilde devam ettiğini belirterek, restorasyon çalışmalarında yapılan işlerin hiçbirinde kendi inisiyatiflerini kullanmadıklarını söyledi.

Çalışmalar sırasında çıkan bulguların bilimsel heyet tarafından değerlendirildiğini anlatan Ünğan, "Bunları projelendirip Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na sunuyoruz, buradan onay aldıktan sonra işlerimize devam ediyoruz" dedi.

Ünğan, Çifte Minareli Medrese'nin zaman zaman restorasyondan geçtiğini hatırlatarak, zamanla meydana gelen deformasyonların giderilmeye çalışıldığını anlattı.

Zemine 6 santimetre kalınlığında bazalt taş döşendiğini, orijinaline sadık kalındığını dile getiren Ünğan, "Burç içerisi tamamen toprak doluydu, buranın boşaltılması talep edildi kurul tarafından. Biz de buranın boşaltma işlemini yaptık. 358 metreküp toprak hafriyat çıkardık. Bu hafriyat müze denetiminde elendi. İçerisinde bir şey bulamadık, önemsenmeyecek derecede çini parçaları çıktı. Onun da raporları tutuldu. Bu toprağın boşaltılması yaklaşık 2 ay sürdü. Bu toprağın daha önce burcun damı olduğu belirlendi" ifadelerini kullandı.

- Medrese avlusunun kapatılması planlanıyor

Ünğan, medrese avlusunun üzerinin kapatılması talebinin geldiğini, yüklenici firmanın çalışmalara başladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Kurul da eğer uygun görürse çalışmalar başlayacak. Açılır-kapanır tavan şeklinde düşünülüyor çünkü buranın nefes alması lazım. Üniversitelerden de bilimsel olarak olur almayı yoksa açık bırakmayı düşünüyoruz. 800 yıllık bir yapıyı kapattığınız zaman başka sıkıntılar ortaya çıkabilir. Onun için çok ince eleyip sık dokumamız gerekiyor. Bilimsel çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca restorasyonun ihalesinde minareler şerefenin alt kısmına kadardı fakat şerefeye kadar minarelerimizin boğumları tamamlandı. Yaklaşık olarak 11 bin adet çini olduğunu düşünüyoruz, bunların üzerinde 4-5 bin çini olduğunu ayrıca tablolar var, bu tablolar buna dahil değil."

Minarelerin hava koridorunda olduğunu dile getiren Ünğan, 15 Nisan-1 Kasım tarihlerinin çalışmak için uygun olduğunu, hidrolik kireç kullandıklarını, katkı maddesi de kullanamadıklarını söyledi.

Ünğan, projede 5-6 aylık bir gecikmenin söz konusu olduğunu dile getirerek, 2015 yılının yaz aylarından buranın açılacağını söyledi.

- Şerefeerde bulgular var

Şerefelerde röleve çalışmalarının tamamlandığını, çinilerin kontrol edildiğini dile getiren Ünğan, nisan ayında çalışmaların tekrar başlayacağını belirtti.

Ünğan, şerefelerde bazı bulgular olduğunu ifade ederek. "Soldaki minarede değişik bir bulgumuz var. Kurul onayından sonra paylaşalım. Allah lafsı bulundu. Kuruldan geçmediği için çok detaylı bilgi vermek istemiyorum. Literatürde bulunmayan bil bilgidir" ifadelerini kullandı.

Ünğan, projenin ihale maliyetinin 6 milyon 16 bin lire ve KDV olduğunu ifade ederek, şu ana kadar yüzde 85'inin kullanıldığını söyledi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün parasal olarak bir sıkıntısı olmadığını vurgulayan Ünğan, "Daha fazla ecdat yadigarını onaracağımızı düşünüyoruz. Çifte Minareli Medrese'de minarelerden dolayı keşif artışı olacaktır. Şu ana kadar en ufak bir sıkıntı yaşamadık" diye konuştu.