Çinli iş adamları Erzurum'da

ERZURUM (AA) - Çin İşadamları Derneği Başkanı Song Zi Bin, beraberindeki heyetle Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ETSO) ziyaret etti.Derneğin Doğu...

ERZURUM (AA) - Çin İşadamları Derneği Başkanı Song Zi Bin, beraberindeki heyetle Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası'nı (ETSO) ziyaret etti.

Derneğin Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi Mustafa Arasoğlu, İstanbul Koordinatörü İsmail Kartal ve Çinli kadını Jip Zi Bin'le ETSO'ya gelen Song Zi Bin, ETSO Yönetim Kurulu Başkan vekilleri Hasan Akal ve Şevket Demir ile yönetim kurulu üyeleriyle görüştü.

Erzurum'un ekonomik durumu ve potansiyelleri hakkında bilgiler aktaran Demir, yerli-yabancı bütün yatırımcılara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Demir, Çinli iş adamlarını yatırım alanlarını belirlemesi halinde kendileriyle daha somut verileri paylaşacaklarını ve daha isabetli yönlendirmeler yapabileceklerini belirtti.

Song Zi Bin de Erzurum'da gördükleri ilgiden memnun kaldıklarını ve 20 yıldan bu yana Türkiye 'yi yakından tanıdığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"20 yıl önce Türkiye ile Çin arasındaki ticaret hacmi 5 milyar dolardı. Bugün 24 milyar dolara çıkan iki ülke arasındaki ticaret hacminin 50 milyar dolara çıkması hedefleniyor. Dernek çalışmalarımız kapsamında, Çinli iş adamlarını Türkiye'de yatırım yapmaya ikna ediyoruz. Onlara yol gösteriyoruz. Bu kapsamda Niğde'de birkaç yıldan bu yana yürüttüğümüz çalışmalar var. Olumlu neticeler alıyoruz. Erzurum'da da bu amaçla görüşmelerde bulunuyoruz. Şehrin potansiyellerini öğrenip, ülkemizdeki iş adamlarını buna göre yönlendirmek ve iki ülke arasındaki ticarette köprü görevi yapmak istiyoruz."

Çin ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin artmasının, iki tarafın birbirini yakından tanımasına bağlı olduğunu anlatan Zi Bin, Erzurum'un özellikle doğal taş ve madenler konusundaki potansiyellerinin değerlendirilmesinin yerinde olacağı kanaatini taşıdığını sözlerine ekledi.