Cirit gösteri sporu olmaktan çıkıyor

Cirit gösteri sporu olmaktan çıkıyor
Cirit gösteri sporu olmaktan çıkıyor
- Türkiye'de cirit branşının gelişmesi için yapılan girişimler sayesinde kulüp sayısı 80'in üzerine çıkarken, 13 ilde aktif cirit takımı bulunuyor - Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ceylan: "Ciriti gösteri sporu olmaktan çıkartıp, futbol gibi yaygın ve izlenir bir spor branşı haline getirmek için yapılan çalışmalar meyve vermeye başladı"

ERZURUM (AA) - Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından başlatılan çalışmalar sonrası, Türkiye 'de cirit gösteri sporu olmaktan çıkartılarak, yaygın hale getirildi.

Türkiye'de cirit branşının gelişmesi için yapılan çalışmalar sayesinde cirit takımı bulunan il 13 olurken, kulüp sayısı ise 80'i geçti.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Alparslan Ceylan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ciridin önemli bir noktaya geldiğini söyledi.

İsimleri ciritle anılan şehirlerin dışında, başka illerde de takımların kurulduğunu belirten Ceylan, şöyle devam etti:

"Türkiye'de ciridin yaygınlaşması amacıyla attığımız adımlar bugün bizleri farklı noktalara taşıdı. Cirit denilince akla gelen Erzurum, Uşak veya Eskişehir gibi illerin dışında aklımıza şehir gelmezdi. Şimdi 13 şehrimizde kulüp var ve başka şehirlerde de takım kurulması için zemin hazırlandı. 4-5 şehrimizde de takım kurulması için başvuru yapıldı. Yakında bu şehirlerde kurulacak takımlar liglerde boy gösterecek. Ciridi gösteri sporu olmaktan çıkartıp, futbol gibi yaygın ve izlenir bir spor branşı haline getirmek için yapılan çalışmalar meyve vermeye başladı. Ülkemizde ciritle yeni tanışan iller var ve kulüp sayısı 80'in üstüne çıktı. Federasyon olarak en büyük çalışmamız, belediye başkanlarını ve sivil toplum kuruluşlarını bu işin içine sokmak. Bu kapsamda birçok belediye başkanımız, önemli adımlar attı."

Ceylan, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in ciridin yaygınlaşması için hazırladığı projenin ise diğer belediye başkanlarına örnek olmasını arzuladıklarını ifade etti.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bir cirit takımının kurulacağını ve her yıl geleneksel olarak turnuvalar düzenleneceğini vurgulayan Ceylan, şunları kaydetti:

"Cirit branşının yaygınlaşması amacıyla atılan adımlardan birisi de Erzurum'da atıldı. 14-15-16 Kasım tarihlerinde Erzurum'da federasyonla ortaklaşa düzenlenecek turnuva bir ilkin başlangıcı olacak. İlk etapta Erzurum takımlarının katılacağı turnuvaya gelecek yıl başka şehirlerin takımları katılacak. Önümüzdeki yıl yapılacak turnuvanın ismi ise 'Cumhuriyet' olacak. Daha sonraki yıllarda ise farklı ülkelerin takımlarının katılması sağlanacak. Ayrıca, Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte bulunan bütün takımlara kış aylarında destek sağlanacak. Bu atılan adımlar kulüplerin ayakta durması yeni kulüplerin de kurulması için bir zemin olacak."