Cirit yarışları nefes kesti

Cirit yarışları nefes kesti
Cirit yarışları nefes kesti
- Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 26 bin lira ödül verilecek turnuvaya 80 sporcu katılıyor - Büyükşehir Belediye Başkanı Sekmen: "Bizim medeniyetimizin, değer anlayışımızın hatta Peygamberimizin bile yaptığı bir spor dalıdır"

ERZURUM (AA) - Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve 26 bin lira ödül verilecek cirit turnuvası, 80 sporcunun katılımıyla başladı.

Cirit sporunu teşvik etmek ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla Erzurum Cirit Sahası'nda düzenlenen turnuvaya 8 takım katıldı.

Müsabakanın ilk maçında, Ejder Atlı Spor ile Osmanlı Atlı Spor Kulübü karşılaştı. Takımların birincilik için mücadele etmesi, nefes kesti.

Üç gün sürecek müsabakalar sonunda birinci olan takıma 10 bin lira, ikinciye 7 bin 500, üçüncüye 5 bin, dördüncüye ise mansiyon ödülü olarak 3 bin 500 lira ile kupa ve madalya verilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, törende yaptığı konuşmada, belediye olarak sosyal , sportif faaliyetlere önem verdiklerini ve yatırımları hızlandırdıklarını ifade etti.

Ciridin, Türkler'in yüzyıllardan beri oynadığı ata sporu olduğunun altını çizen Sekmen, şunları kaydetti:

"Türkler, Orta Asya'dan Anadolu'ya bu atlı oyununu beraberinde getirmişlerdir. Türkler için at vazgeçilmez bir unsurdur. Türkler'in, yüzyıllardan beri sürdürdüğü ata sporu cirit, ülkemizin en önemli sportif oyunları arasındadır. Bizim medeniyetimizin, değer anlayışımızın hatta Peygamberimizin bile yaptığı bir spor dalıdır. Anadolu'da geleneksel olarak yaygın olan cirit, mertlik, yiğitlik ve sportmenliği temsil eder."

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından yürütülen aktif projelerle ciridin gösteriş sporu olmaktan çıkartılarak, yaygın hale getirildiğini vurgulayan Sekmen, Dadaşların vakar duruşuyla özdeşleştiğini belirtti.

Bir dönem sadece Uşak, Eskişehir ve Erzurum illerinde revaçta olan cirit sporunun artık 10'un üzerinde kentte yaygın hale getirildiğini anlatan Sekmen, bunun yeterli olmadığını ve daha da yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Sekmen, cirit sporunu bütün illerde sevdirmenin yolunu aradıklarını, gençliğe bu sporu sevdireceklerinin atını çizerek, ata sporuna önem verdiklerini ve dünyaya duyurmak için mücadele ettiklerini belirtti.

- Ciride turist ilgisi

Bu arada, Kanada'dan gelen turist kafilesi, cirit müsabakalarını izledi. Bazı misafirler, ata binerek fotoğraf çektirdi. Turistlerden Amisa Vandervelden, bir şirketin düzenliği tur kapsamında Kanada'dan Türkiye 'ye geldiklerini kaydetti.

Önce İstanbul 'u gezdiklerini anlatan Vandervelden, "Sadece videolarını izlemiştim, ilk kez canlı olarak gördüm. Çok heyecanlıyız çünkü ilk kez ata bindim. Müsabakaları zevkle izliyorum" diye konuştu.

Michael Peters de atları çok sevdiğini ifade ederek, zevkli ve farklı bir spor olduğunu söyledi.