Çocuk Gelinler Projesi

Çocuk Gelinler Projesi
Çocuk Gelinler Projesi
- Proje pilot il olarak belirlenen Erzurum'dan başlayacak

ERZURUM (AA) - Erzurum Vakfı ve Avrupa Birliği Bakanlığı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülen "Çocuk Gelinler Projesi" pilot il olarak belirlenen Erzurum'dan başlatılacak.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin tüm detaylarıyla araştırılacağı çalışma ile erken evliliğin, erken gebeliğin ve pedofilinin önlenmesi amaçlanıyor.

Çalışmayla, adölesan doğurganlık ve sonuçları, çocuk istismarı, çocuk hukuku ve çocuk psikolojisi konuları da araştırılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar, İçişleri, Adalet, Sağlık, Milli Eğitim bakanlıkları, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon ile Diyanet İşleri başkanlıkları ve diğer ilgililer, "2015 Yılı Uygulama Planı"nın hazırlanması için çalışma yapacak.

Atatürk Üniversitesi Kültür ve Gösteri Merkezi'nde 13 Ocak Salı günü düzenlenecek program ile 15-19 yaş aralığındaki genç kız ve erkekler ile ailelerine ulaşılması planlanıyor.

Yapılacak anket çalışmasının sonuçları, daha sonra Ankara 'da gerçekleştirilecek geniş katılımlı toplantı ile kamuoyuyla paylaşılacak.

Proje sonunda hukuki düzenlemelerin yapılması, kız çocuklarının okullaşma oranının artırılması, sosyal-kültürel faktörler içinde programların geliştirilmesi, ergen ile gençlerin üreme sağlığı konusunda bilgilendirilmelerinin sağlanacağı başvuru noktalarının oluşturulması amaçlanıyor.