"Cuma hutbesi okunurken sünnet kılınmaz"

"Cuma hutbesi okunurken sünnet kılınmaz"
"Cuma hutbesi okunurken sünnet kılınmaz"
- Erzurum Müftüsü Çınar: "Cuma namazının 4 rekat sünneti kılınırken eğer hoca hutbeye çıktıysa sünneti kılan kimse birinci rekattaysa ikinci rekatı tamamlayıp selam versin. Namazın farzından sonra tekrar kılsın"

ERZURUM (AA) - Erzurum Müftüsü Hasan Çınar, cuma namazında hutbe okunurken sünnetin kılınmaması gerektiğini ifade etti.

Çınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cuma günleri kentteki bütün camilerde yoğunluk olduğunu ve cuma maneviyatının tam anlamıyla yaşandığını söyledi.

Cuma namazının 4 sünnet ve iki rekat farz olarak kılındığını ifade eden Çınar, cuma namazı farzı öncesinde Türkiye genelinde hutbenin okunduğunu hatırlattı.

- "Hutbe okunuyorsa hemen olduğunuz yere oturun"

Çınar, hutbenin okunduğu esnada 4 rekat olan sünnetin kılınmaması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Cuma namazının 4 rekat sünneti kılınırken eğer hoca hutbeye çıktıysa sünneti kılan kimse birinci rekattaysa ikinci rekatı tamamlayıp selam versin. Namazın farzından sonra tekrar kılsın. Eğer üçüncü rekattaysa dörde tamamlasın ve namazı tamamlamış olsun. Hutbeyi dinlemeye devam etsin. Sünneti de tamamladığı için tekrar kılmasına gerek yok ama dışarıdan gelen birisi diyelim ki camiye girdi hutbe okunuyor hemen olduğu yere otursun. Sünnet kılmasın ve okunan hutbeyi dinlesin farzını kılsın, 2 rekatlık farzın ardından cuma namazının ilk sünnetine niyet etsin. 4 rekat sünnetini kılsın. Eğer ikinci rekattan sonra bırakmışsa namazı farzın peşine o iki rekatı da kılması güzel olur."


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  sünnet

  ,

  Selam