Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Erzurum'da tören düzenlendi

ERZURUM (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yıl dönümü, Erzurum, Ardahan, Iğdır, ..............'da törenlerle kutlandı. 

Erzurum'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ahmet Altıparmak'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı.

Kutlama programında daha sonra Hastaneler Caddesi'nde tören düzenlendi. 

Vali Altıparmak, Garnizon ve 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ve Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in halkın bayramını kutlamasının ardından saygfı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunlamasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği kutlama da mesajı okundu.

Altıparmak, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyet'nin kuruluşunun 92. yıl dönümünün, Erzurum Kongresi ile cumhuriyetin kuruluşunda önemli rol oynayan Erzurum'da büyük bir heyecanla kutlandığını ifade etti. 

Cumhuriyetin, çağdaş anlamda bir devletin temel taşlarının yerine konulduğu, ulusun kenetlenerek verdiği bir ölüm kalım mücadelesi sonunda kazanılmış eşsiz bir zafer olduğunu belirterek, "Büyük Önder Atatürk'ün söylediği gibi bugün hepimize düşen ortak görev ulusal değerlere, ulusal bilince ve Cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır" diye konuştu. 

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ile halk oyunları grupları da gösteri sundu.

Tören, geçit resmiyle sona erdi.