Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
- Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yıl dönümü, Erzurum, Ardahan, Iğdır, Kars ve Erzincan'da törenlerle kutlandı - Halk ozanlığı geleneğinin canlılığını koruduğu Ardahan'da, aşık atışmaları törene renk kattı

ERZURUM (AA) - Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Erzurum, Ardahan, Iğdır, Kars ve Erzincan'da törenler düzenlendi.

Erzurum'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Vali Ahmet Altıparmak'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başladı. 

Kutlama programında daha sonra Hastaneler Caddesi'nde tören düzenlendi. 

Vali Altıparmak, Garnizon ve 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay ve Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in halkın bayramını kutlamasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı ile başlayan törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği kutlama da mesajı okundu.

Altıparmak, törende yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92. yıl dönümünün, Erzurum Kongresi ile cumhuriyetin kuruluşunda önemli rol oynayan Erzurum'da büyük bir heyecanla kutlandığını ifade etti. 

Cumhuriyetin, çağdaş anlamda bir devletin temel taşlarının yerine konulduğu, ulusun kenetlenerek verdiği bir ölüm kalım mücadelesi sonunda kazanılmış eşsiz bir zafer olduğunu belirterek, "Büyük Önder Atatürk'ün söylediği gibi bugün hepimize düşen ortak görev ulusal değerlere, ulusal bilince ve Cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkale'yi, Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır" diye konuştu. 

Öğrencilerin şiirler okuduğu törende, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ile halk oyunları grupları da gösteri sundu.

- Ardahan

 Ardahan Valisi Ahmet Deniz'in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan 29 Cumhuriyet Bayramı törenleri, Kongre Caddesi'nde devam etti. 

Vali Deniz, Garnizon ve 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın ve Belediye Başkanı Faruk Köksoy'un halkın bayramını kutlamasıyla başlayan törende, öğrenciler tarafından şiirler okundu, halk oyunları gösterileri sunuldu. 

Halk ozanlığı geleneğinin yaşatıldığı kentte, aşık atışmaları törene renk kattı. 

Vali Deniz, törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin ilanının, kardeşliğin pekiştiği gün olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Bu millet Çanakkale'de yedi düvele karşı Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Çerkez'iyle nasıl mücadele ettiyse gerekirse aynı ruh ve kararlılıkla teröre ve teröristlere karşı mücadele edecek ve hak ettiği dersi verecektir. Bu kirli oyunu hep birlikte bozacağız. Binlerce yıldır ortakça yaşama kültürünü oluşturmuş, et ve tırnak gibi kenetlenmiş, bu milletin kardeşlik hukukunun bozulmasına fırsat vermeyeceğiz."

- Iğdır

Iğdır'da, Vali Davut Haner'in makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlamalar, Iğdır Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle devam etti.

Törende, Vali Haner, Garnizon ve 5. Hudut Alay Komutanı Albay Ekrem Küçükberber ve Belediye Başkanı Murat Yikit'in halkın bayramını kutlamasının ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Haner, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'nin cumhuriyetin getirdiği dinamizm ile uluslararası camiada önemli bir yere sahip olduğunu ve dünyanın en saygın ülkelerinden biri haline geldiğini belirtti. Kutlamalar kapsımında Zübeyde Hanım Bulvarı'nda da tören geçişi yapıldı.

- Kars 

Kas'ta, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında, Kars Valisi Günay Özdemir, Hükümet Konağı'nda Garnizon ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Avcı ve Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ile tebrikleri kabul etti. 

Hükümet Konağı önünde düzenlenen törende ise Kars Valisi Özdemir, Garnizon ve 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Avcı ve Belediye Başkanı Karaçanta, halkın bayramını kutladı. 

Özdemir, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana, her alanda önemli gelişme kaydettiğini ifade ederek, "Bir zamanlar iğneden ipliğe her şeyini ithal eden ülkemiz, 5 kıtaya sanayi ürünü satacak hale gelmiştir. Millet olarak bundan sonraki hedefimiz de çağdaş uygarlığın yapıcı ve ilerici dinamik unsurlarından biri olarak Cumhuriyetimizin 100. yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaktır" dedi. Öğrenciler tarafından şiirlerin okunduğu tören, halk oyunları gösterisi ve resmi geçitle sona erdi.

- Erzincan 

Erzincan'da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerle kutlandı. Erzincan Valisi Süleyman Kahraman'ın makamında tebrikleri kabul etmesiyle başlayan kutlamalar, Ordu Caddesi'nde düzenlenen törenle devam etti.

Vali Kahraman, Garnizon Komutanı ve 3. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ile Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, caddeyi dolduran Erzincanlılar'ın bayramını kutladı. 3. Ordu Komutalığı Bandosu'nca seslendirilen marşlar büyük beğeni topladı. 

Kahraman, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de dil, din, ırk, mezhep ayrımı yapmadan asırlarca kardeşçe yaşan milletin sağduyulu yaklaşımının, Cumhuriyet'in ilelebet yaşayacağının kanıtı olduğunu belirterek, "Ülkemiz, Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda yoluna kararlı adımlarla devam etmektedir" dedi.

Öğrencilerin şiirler okuduğu törenin sonunda resmi geçit yapıldı.