"Da Vinci" ile sesi açıldı

"Da Vinci" ile sesi açıldı
"Da Vinci" ile sesi açıldı
- Erzurum'da Da Vinci adlı robot yardımıyla boğazındaki tümör nedeniyle sesi kısılan bir kişinin tümörü temizlenerek sesi açıldı - Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Kuduban: - "Bu ameliyatı insan eli yapamaz. O nedenle beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı, enstrümanların üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında hassas kumanda sitemleri kullanarak ameliyatı gerçekleştirdik"

ERZURUM (AA) - Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, bölgede ilk kez "Da Vinci" robotik cerrahi sistemiyle boğazındaki tümörü temizlenen hastanın, ses kısılması sorunu çözüldü.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ozan Kuduban ve ekibi, ismi açıklanmayan 64 yaşındaki ses kısılması sorunu yaşayan bir hastayı, "Da Vinci" adlı robotik cerrahi sistemiyle ameliyat etti.

Robotik cerrahi sistemiyle hastanın sesinin kısılmasına yol açan boğazındaki "parsiyel larenjektomi" adı verilen tümörü başarıyla temizlenerek, hasta sağlığına kavuştu. 

Ameliyatı yapan Kuduban, konuyu ilişkin yaptığı açıklamada, kulak, burun ve boğaz (KBB) hastalıklarında robotik cerrahi kullanımının, diğer dallara göre daha önem taşıdığını ifade ederek, şunları kaydetti: 

"Bu ameliyatı insan eli yapamaz. O nedenle beceri ve hassasiyet ile çalışan robot kollarına bağlı enstrümanların üç boyutlu ve büyütülmüş endoskopik görüntü altında hassas kumanda sitemleri kullanarak ameliyatı gerçekleştirdik. Hassas bölgelerde hekimin el titremesi bir takım zorluklara neden olmaktadır. Da Vinci robotik cerrahi sisteminin KBB'de kullanılması bu tür riskleri de ortadan kaldırmıştır. Robotun kollarının titremesi gibi bir ihtimal yok." 

Kuduban, hastanın ameliyat sonrası ve taburcu olduktan sonraki yapılan tetkiklerin temiz çıktığını, yapılan incelemelerde hiçbir sıkıntısının kalmadığının gözlemlendiğini belirtti. 


    ETİKETLER:

    robot

    ,

    eğitim