"DAEŞ yok olmaya mahkum"

"DAEŞ yok olmaya mahkum"
"DAEŞ yok olmaya mahkum"
- D-8 Genel Sekreteri Musavi: "DAEŞ, İslam'ın temiz, barışçıl yüzünü yıkıyor. Çok kısa bir sürede insanlar, sözde 'İslam' olduğunu söyleyen, ancak kesinlikle 'İslam' olmayan sahte grubu hatırlamayacaklar bile. Onlar 'yok olacak' ama gerçek İslam, doğru İslam, İslam'ın gerçek yaşanışı bu topraklarda var olmaya devam edecek" - "Bu tehditle, bu sahtekarlarla mücadele etmek için Müslüman ülkelerin daha fazla işbirliği yapması gerekiyor. Çünkü, bu hepimize zarar veriyor"

ERZURUM (AA) - AYŞE YILDIZ - Gelişen Sekiz Ülke (D-8) Genel Sekreteri Seyid Ali Muhammed Musavi, terör örgütü DAEŞ'in, İslam 'ın temiz, barışçıl yüzünü yıktığını ve grubun "yok olmaya mahkum " olduğunu belirterek, "Bu tehditle, bu sahtekarlarla mücadele etmek için Müslüman ülkelerin daha fazla işbirliği yapması gerekiyor. Çünkü, bu hepimize zarar veriyor" dedi.

Musavi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, DAEŞ'in kendisini tanımlarken sözde "İslam" olduğunu, ancak isimlerindeki "İslam"ı kesinlikle temsil etmediğini söyledi.

DAEŞ'in "sahte" olduğunu ifade eden Genel Sekreter Musavi, "Kesinlikle İslam'ın gerçek yüzünü, doğru yüzünü temsil etmiyorlar. DAEŞ, bilakis İslam'ın temiz, barışçıl yüzünü yıkıyor. Çok kısa bir sürede insanlar, sözde 'İslam' olduğunu söyleyen, ancak kesinlikle 'İslam' olmayan sahte grubu hatırlamayacaklar bile. Onlar 'yok olacak' ama gerçek İslam, doğru İslam, İslam'ın gerçek yaşanışı bu topraklarda var olmaya devam edecek" diye konuştu.

- "İslam'a sürülmeye çalışılan bu lekeyi hep beraber üzerimizden atmalıyız"

Seyid Ali Muhammed Musavi, DAEŞ ile herkesin mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bu tehditle, bu sahtekarlarla mücadele etmek için Müslüman ülkelerin daha fazla işbirliği yapması gerekiyor. Çünkü, bu hepimize zarar veriyor. Sadece batılı ülkelerden beklenti içine girmememiz lazım. Kendi içimizde birliğimizi sağlayıp, DAEŞ ile mücadele etmeli ve İslam'a sürülmeye çalışılan bu lekeyi hep beraber üzerimizden atmalıyız" ifadesini kullandı.

DAEŞ ile mücadele için "D-8" adı altında ortak alınmış bir karar olmadığını dile getiren Musavi, "İkili, üçlü çalışmalar yapılıyor ama D-8 altında bir koalisyon ve ortak alınmış bir karar yok. Ancak, üye ülkelerimiz bu belanın defedilmesi için kendileri, ikili, üçlü çalışmalar gerçekleştiriyor" şeklinde konuştu. 

- Yemen'e yapılan müdahale

Musavi, Yemen'e yönelik saldırılara da değinerek, şunları kaydetti:

"Yemen'e müdahale, benim görüşüm, sorunun çözümünün bombalamayla olmayacağı yönünde. Konuşarak bir şeyler halledilebiliyor. Bence, 'bombayla insanları öldürmekle' bu sorun çözülmez. Savaşların sonunda da biliyorsunuz, sorunlar silahla çözülmüyor. İnsanlar savaşıyor ve sonunda oturup konuşarak sorun çözülüyor. Burada da sorunun silahla değil, karşılıklı müzakereyle, iyi niyetle çözülmesi gerektiğine inanıyorum."

Bölgede barışın, huzurun sağlanması için D-8'in de katkı sağlayabileceğini vurgulayan Seyid Ali Muhammed Musavi, bu konunun çözüm yerinin "liderler zirvesi" olduğunu ve bu zirvede Ortadoğu 'da yaşanan meselelerin ele alınacağını, çözüm anlamında adımlar atılacağını da sözlerine ekledi.