DAGC'den açıklama

DAGC'den açıklama
DAGC'den açıklama
ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC), Erzurum kamuoyunda bir süredir konuşulan "gazeteci-iş adamı" ilişkileri hakkında basın...

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC), Erzurum kamuoyunda bir süredir konuşulan "gazeteci- adamı" ilişkileri hakkında basın açıklaması yaptı.

DAGC yönetim kurulundan yapılan yazılı açıklamada, Erzurum kamuoyunu bir süreden beri meşgul eden ve yargıya intikal eden gazeteci-işadamı ilişkileri üzerine açıklama yapılma gereği duyulduğu belirtildi.

Kentte bazı gazetecilerin bir takım iş adamları ile girdikleri ve polis tarafından da izlenen ilişkilerin yargıya intikal etmesi ve yargıya olan inanç nedeniyle suskun kalmalarının farklı yorumlandığı bildirilen açıklamada, DAGC'nin yalnızca il merkezindeki gazetecileri değil, çevre illerde görev yapan yaygın ve yerel medyada çalışan gazetecileri de çatısı altında topladığı hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

"Bu itibarla bölgede görev yapan tüm gazetecilerin sorunlarına duyarlıdır, mesleki saygınlığın korunması yönünde de hassastır. DAGC, gazetecilik yaparken kendisine ve mesleğine yapılacak herhangi saldırı ya da engellemenin hep karşısında olmuş, olmaya da devam edecektir. DAGC, hiçbir zaman kirli ilişkileri tasvip etmemiş, şiddetle karşısında olmuş ve yargıya intikal etmiş davaların da sonucunu beklemiştir. Gazetecinin derin ve illegal ilişkileri olamaz. Bu ilişkiler içinde olan kişileri camiamızda barındırmama kararlılığı içerisindeyiz. Kamuoyunun gözü, kulağı, sesi olan saygın meslektaşlarımızla yolumuza devam edeceğiz. Her kim ki işadamları ile gayri kanuni akçeli ilişkiler içerisine girmişse yargıya hesap vermeli, suçsuzsa aklanmalıdır. Yine iş adamları ve yerel yöneticilerle legal olmayan alışveriş içinde olduğu iddia edilenler yargıya resmen müracaat etmelidir."