"Dedikodu"nun zararlarını tiyatroyla anlattılar

"Dedikodu"nun zararlarını tiyatroyla anlattılar
"Dedikodu"nun zararlarını tiyatroyla anlattılar
- Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, dedikodunun ve boş lafın topluma verdiği zararları sokakta yaptıkları tiyatro gösterisi ile anlattı - Sanat yönetmeni Kılınç: "Gerçekten dedikodu, boş laf aramızda birtakım sorunlar çıkmasına neden oluyor. Biz de bunun vermiş olduğu zararları seyircimize mizahi yolla sunmayı hedefledik"

ERZURUM (AA) -  Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden bir grup öğrenci, sokakta tiyatro sahneleyerek dedikodunun toplama verdiği zararlara dikkati çekti.

Üniversite bünyesinde hizmet veren Kahkaha Kabare Tiyatro Topluluğundan bir grup öğrenci, sanat yönetmeni Ümit Kılınç öncülüğünde dedikodunun zararlarına dikkati çekmek için "Lakırdı" isimli tiyatro oyununu hazırladı.

Başlarından geçen bir hikayeden esinlenerek hazırlanan ve sokakta sahnelenen oyun, büyük ilgi gördü. Öğrenciler, boş lafın, dedikodunun topluma ve kişiye verdiği zararları müzikal şekilde anlatmaya çalıştı.

Oyunun sanat yönetmeni ve Güzel Sanatlar Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Ümit Kılınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, insan hayatında dedikodu, lakırdı gibi birtakım gerçekler olduğunu ve bunların insanlara büyük zararı olduğunu söyledi.

"Gerçekten dedikodu, boş laf aramızda birtakım sorunlar çıkmasına neden oluyor. Biz de bunun vermiş olduğu zararları seyircimize mizahi yolla sunmayı hedefledik" diyen Kılınç, 6 ay önce yaşadığı bir olaydan yola çıkarak tiyatroyu kurguladığını ifade etti.

Kılınç,  yaşadığı bazı hikayeleri mizahi bir dille ele aldığını bildirerek, 6'sı müzisyen 25 kişilik bir oyun ekibi olduğunu ve müzikal komedi yapmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Tiyatroyu salonda sahneleyeceklerini ancak bir bölümünü sokakta oynadıklarını anlatan Kılınç, cuma, pazar ve pazartesi günü Kültür ve Gösteri Merkezinde seyirciyle buluşacaklarını kaydetti.

Kılınç, "Biz dedikodunun zararlarını sokakta tiyatroyla anlatmaya çalıştık çünkü tiyatro çok etkili bir iletişim aracı" ifadesini kullandı.