Doğu Anadolu Bölgesel İstatistik Çalıştayı

Doğu Anadolu Bölgesel İstatistik Çalıştayı
Doğu Anadolu Bölgesel İstatistik Çalıştayı
- DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Demir: "DAP bölgesindeki istatistik çalıştayında elde ettiğimiz sonuçların diğer bölgelerde de yaygınlaştırılması ve TÜİK'te özel bölgesel veri tabanı oluşması amaçlanmaktadır"

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, "DAP bölgesindeki istatistik çalıştayında elde ettiğimiz sonuçların diğer bölgelerde de yaygınlaştırılması ve Türkiye İstatistik Kurumu'nda (TÜİK) özel bölgesel veri tabanı oluşması amaçlanmaktadır" dedi.

Demir, Palandöken Kayak Merkezi'ndeki bir otelde düzenlenen Doğu Anadolu Bölgesel İstatistik Çalıştayı'nda, DAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin kuruluşundaki amacın bölgesel kalkınma olduğunu belirtti.

Kalkınma ajanslarının da bölge planı oluştururken en çok istatistiki verilere ihtiyaç duyduğunu dile getiren Demir, "Bölgesel kararlara kaynak teşkil edecek, karar alma sürecinde yöneticilere yardımcı olması noktasında bölgesel verilerin nitelikli şekilde üretilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Bazen ihtiyaca göre veri üretilmesi gerektiğini ifade eden Demir, bu çalıştayla özellikle bölgesel kalkınmadaki özel verilerin nasıl üretilmesi gerektiği, toplanan verilerin değerlendirilmesi noktasında ilgili kurumlarla fikir alışverişi yapacaklarını söyledi.

Demir, bu çalıştayı TÜİK Erzurum Bölge Müdürlüğü ile düzenlediklerini anlatarak, şunları kaydetti:

"DAP bölgesindeki istatistik çalıştayında elde ettiğimiz sonuçların diğer bölgelerde de yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. TÜİK'te özel bölgesel veri tabanı oluşması amaçlanmaktadır. 4 kalkınma ajansı, 4 TÜİK bölge müdürlüğü var ve diğer bütün ilgili kamu kuruluşlarının katılımıyla bu çalıştayı düzenliyoruz."

Çalıştayda, bölgesel düzeyde üretilen mevcut istatistiklerin yanı sıra üretilmeyen ve ihtiyaç duyulan istatistiki veriler tespit edilecek, çalıştay sonucunda elde edilecek istatistiki veri ihtiyacı listesi ilgili kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacak.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Anadolu

  ,

  TÜİK

  ,

  Kamu

  ,

  Kayak

  ,

  kurum

  ,

  kaynak