Doğu Anadolu'da kış

Doğu Anadolu'da kış
Doğu Anadolu'da kış
- Erzurum, Ağrı, Erzincan, Ardahan, Tunceli ve Kars'ta kar yaşamı olumsuz etkiledi - Kar ve tipi nedeniyle Ardahan-Artvin karayolu araç geçişine kapatıldı ayrıca Erzurum'da 325, Ağrı'da 202, Erzincan'da 160, Tunceli'de 29 mahalle ve köy yolu ulaşıma kapandı - Erzincan'ın Tercan ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitime 1 gün süreyle ara verildi

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde dün gece yağan kar, bölge illerinde yaşamı etkisi altına aldı. Yağış nedeniyle Erzurum'da 325, Ağrı'da 202, Erzincan'da 160, Tunceli'de 29 mahalle ve köy yolu ulaşıma kapandı, Ardahan-Artvin karayolu da seyir güvenliği açısından trafiğe kapatıldı. 

Erzurum, Tunceli, Ağrı, Kars, Erzincan ve Iğdır'ın yüksek kesimlerinde dün akşam saatlerinde başlayan ve gece saatlerinde etkisini artıran kar, başta ulaşım olmak üzere hayatı etkisi altına aldı. 

Ardahan'ın yüksek kesimlerinde şiddetli tipi şeklinde görülen yağış nedeniyle Ardahan-Artvin karayolunun Sahara mevkisi, görüş mesafesinin yetersiz olması nedeniyle araç geçişine kapatıldı. 

Erzincan'da, dün akşam yağış nedeniyle ulaşıma kapanan Erzincan-Sivas ve Erzincan-Gümüşhane karayolu ise yapılan kar temizleme ve tuzlama çalışmalarıyla yeniden ulaşıma açıldı. 

- Bölgede 716 mahalle ve köye ulaşılamıyor 

Kar bölgedeki 716 mahalle ve köy yolunun da ulaşıma kapanmasına yol açtı. Yağış nedeniyle Erzurum'da 325 mahalle ile Ağrı'da 202, Erzincan'da 160, Tunceli'de 29 köye ulaşım sağlanamıyor.

Kapanan yolların açılması için Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile il özel idaresi ekiplerince başlatılan çalışmaların aralıksız sürdüğü bildirildi. 

Bu arada Erzincan'ın Tercan ilçesinde dün akşamdan itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle taşımalı eğitime 1 gün süreyle ara verildi. 

- Yağış akşama kadar sürecek 

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, Basra alçak basınç sisteminin etkisinde bulunan bölge genelinde, kar yağışının akşam saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi bekleniyor.

Kar kalınlıklarının, Ağrı'da 13, Erzurum'da 8, Kars ve Ardahan'da 4, Erzincan'da 3 santimetre olarak ölçüldüğü bölgede, vatandaşların ve ilgililerin buzlanma ve don olaylarına karşı da tedbirli olmaları istendi.