Doğu Anadolu'da kış

Doğu Anadolu'da kış
Doğu Anadolu'da kış
- Gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 17 dereceyle Ağrı'da ölçüldü - Erzurum ve Erzincan'da 34 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 17 dereceyle Ağrı'da kaydedildi. 

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, yüksek basınç sistemi etkisi altında olan bölgede, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin altında seyretmeye devam ediyor.

Bölgede gecenin en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 17 dereceyle Ağrı'da ölçüldü. Sıfırın altında olmak üzere hava sıcaklıklarının dün gece Kars'ta 15, Erzurum'da 12, Ardahan'da 10, Iğdır ve Erzincan'da 6 dereceye kadar düştüğü bölgede, günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Iğdır'da 8, Erzincan'da 6, Erzurum'da sıfır, Kars ve Ağrı'da sıfırın altında 1, Ardahan'da sıfırın altında 2 derece olması bekleniyor.

Kar yağışının durduğu bölgede, kar kalınlıkları Ağrı'da 10, Erzurum'da 6, Ardahan'da 3 ve Kars'ta 2 santimetre olarak ölçüldü. 

Meteoroloji yetkilileri, sorumlukluk sahasının genelinde hava sıcaklıklarının sıfırın altında 3 ila 23 derece arasında olması beklendiğinden, gece ve sabah saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayları ile birlikte yer yer sis ve pus yaşanabileceğinden meydana gelebilecek olumsuzluklar karşı vatandaşların ve yetkililerin tedbirli olmaları gerektiğini bildirdi. 

- Erzincan ve Erzurum'da 34 köy yolu kapalı

Öte yandan geçen hafta meydana gelen kar yağışı sonrası halen Erzincan'da 32, Erzurum'da da 2 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor. Kapalı yolların açılması için ekipler tarafından çalışmaların aralıksız olarak sürdüğü bildirildi.

Tunceli'de ise kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 29 köy yolunun tamamı ulaşıma açıldı. 

Tunceli İl Özel İdare Genel Sekreteri Nazif Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ile bağlı köy ve mezraların genel olarak yüksek kesimlerde olması nedeniyle yoğun kar yağışı aldığını belirterek, "İl genelinde iki gün etkili olan ve yer yer 40 santimetreyi aşan kar yağışı ve yer yer oluşan tipi ve olumsuz hava koşullarına rağmen 4 karla mücadele ekibimiz, 8 iş makinesi yaklaşık 20 personelimizin yoğun gayretleriyle tüm köy yollarımızı ulaşıma açtık" dedi.

Karayolları 86. Şube Şefliğinden yapılan açıklamada, Tunceli merkez ve ilçelerini bağlayan karayollarında kuzeye bakan kesimlerde yer yer buzlanma yaşandığı ve ekiplerin tuzlama çalışması yaptığı belirtildi. 

Yetkililer, sürücüleri, bu kesimlerde hız limitlerine ve trafik işaretlerine uymaları konusunda uyardı.