Doğu Anadolu'da kış

Doğu Anadolu'da kış
Doğu Anadolu'da kış
- Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 18 dereceyle Ardahan'da ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 18 dereceyle Ardahan'da kaydedildi.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, havanın az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 18 dereceyle Ardahan'da ölçüldü. Hava sıcaklıkları, diğer bölge illerinde dün gece sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 15, Kars'ta 14, Erzurum'da 13, Erzincan'da 10, Tunceli'de 4, Iğdır'da 2 dereceye kadar düştü.

Bölgede, günün en yüksek hava sıcaklıklarının Tunceli'de 12, Iğdır'da 1, Erzincan'da 5, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 7, Ağrı'da 6, Kars'ta 5, Erzurum'da 2 derece olması bekleniyor.

Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları Ağrı'da 7, Kars ve Erzurum'da 3, Ardahan'da 2, Erzurum'daki Konaklı Kayak Merkezi'nde 45, Palandöken Kayak Merkezi'nde 40, Erzincan'daki Ergan Kayak Merkezi'nde 15 ve Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 9 santimetre olarak ölçüldü.

Erzurum kent merkezinde camilerin şadırvanları ile süs havuzları dondu.

Ardahan'da soğuk hava nedeniyle Çıldır Gölü dondu. Yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü'nün üzerine vatandaşlar rahatlıkla çıkabiliyor.

Kızağı ile buzun üzerinde yürüyüş yapan ve kaymaya çalışan Burhan Kılıç isimli vatandaş, "Şu an buz kalınlığı beş santimi buldu. Yer yer 7 santimetreye ulaşıyor. Buz kalınlığı ortalara gittikçe inceliyor. Ancak kıyılarda rahatlıkla üzerine çıkılıyor. Bugün üzerine çıkıp kayabildim" dedi.