Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Kar yağışının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 6 dereceyle Ağrı'da ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 6 dereceyle Ağrı'da kaydedildi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzlanda üzerinden gelen alçak basınç merkezinin etkisindeki bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu, Muş, Bitlis ve Hakkari ile Van'ın güney ve güneybatı ilçelerinde ise kar yağışının yoğun olması bekleniyor.

Sabah ve akşam saatlerinde buzlanma ve don olayıyla rüzgarın güney ve güneybatı yönlerinden kuvvetli, zaman zaman saatteki hızı 50-80 kilometre arasında fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları, Iğdır'da 1, Muş'ta 0, sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 6, Bitlis ve Erzurum'da 4, Hakkari'de 3, Van, Kars ve Ardahan'da 2, Erzincan'da 1 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 5, Erzincan ve Van'da 2, Hakkari ve Erzurum'da 0, Muş, Kars ve Ağrı'da sıfırın altında 1 ve Bitlis'te sıfırın altında 2 derece olması bekleniyor.

Kar kalınlıkları ise Ağrı'da 20, Ardahan'da 15, Erzurum'da 10, Kars'ta 4, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 33 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 32, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 46 ve merkezdeki 2. Etap pistlerde 65 santimetre, Kop Dağı'nda 18 santimetre ölçüldü.

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde kent merkezinde kar kalınlığı ise 25 santimetreye ulaştı. Karayolları ve belediye ekipleri kar küreme çalışması başlattı. Soğuk hava nedeniyle İstasyon Mahallesi'nde içme suyu şebeke hattı dondu. Ekipler, makineleriyle toprağı kazarak donan boru hattını tamir ettikten sonra yeniden mahalleye su akışını sağladı. Bu arada ilçeye 3 kilometre uzaklıktaki Acısu Deresi de tamamen dondu.