Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceyle Ağrı'da ölçüldü - Ağrı-Erzurum karayolunda görülen yoğun sis ve pustan görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle trafik kazaları meydana geldi

ERZURUM (AA) - Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi'nde,  gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 10 dereceyle Ağrı'da ölçüldü. 

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölgedeki Ardahan ve Erzurum illerinin kuzey kesimlerinde yoğun kar yağışı etkili oldu.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere, Ağrı'da 10, Erzincan ve Kars'ta 8, Erzurum'da 7, Ardahan'da 5, Muş'ta 9, Bitlis'te 7, Hakkari ve Van'da 3, Iğdır'da sıfır derece kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 4, Hakkari ve Van'da 1, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere Erzurum, Erzincan ve Bitlis'te 1, Kars'ta 2, Muş'ta 4 ve Ardahan'da 5 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Erzurum'da 9, Ağrı'da 12, Ardahan'da 23, Muş'ta 27, Hakkari ve Van'da 28, Bitlis'te 78, Kop Dağı'nda 53 santimetreye ulaştı. Kayak merkezlerinde ise Erzurum'daki Palandöken'de 80 ve Konaklı'da 75, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 46 santimetre ölçüldü.

Bölgede sıcaklıkların 2 ila 4 derece düşmesi bekleniyor.

- Sis ulaşımı aksattı

Ağrı-Erzurum karayolunda görülen yoğun sis ulaşımda aksamalara neden oldu. Görüş mesafesinin kısa olması nedeniyle yolda zaman zaman hasarlı trafik kazaları meydana geldi.

Sürücülerden Fırat Erdoğan, yaptığı açıklamada, sis ve pus nedeniyle görüş mesafesinin kısa olduğunu ve karşı yönden gelen kamyonu son anda fark ettiği için kaldırıma çarptığını söyledi.

Yollarda buzlanma da olduğunu belirten Erdoğan, karayolunda ilerlemekte güçlük çektiklerini ifade etti.

Bu arada, meteoroloji yetkilileri, bölge genelinde yüksek kar örtüsü ve dik eğime sahip yerlerde çığ tehlikesi, buzlanma ve don olayıyla sis ve pus hadisesi beklendiğini belirterek, vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyarıda bulundu.