Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 6 dereceyle Kars'ta kaydedildi - Erzurum'un Karayazı ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle tüm okullarda eğitime bugün ara verildi

ERZURUM (AA) - Kar yağışının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 6 dereceyle Kars'ta ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi verilerine göre, İzlanda alçak basınç sisteminin etkisi altındaki bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların Erzincan ve Iğdır'da yağmur ve karla karışık yağmur, Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da kar yağışı şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları Van'da 2, Hakkari'de 1, Muş ve Iğdır'da sıfır, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere, Bitlis'te 1, Erzincan'da 2, Ardahan'da 3, Erzurum'da 4, Ağrı'da 5 ve Kars'ta 6 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Erzincan ve Iğdır'da 7, Van'da 5, Hakkari'de 4, Muş ve Bitlis'te 3, Ağrı ve Erzurum'da 2, Ardahan'da 1 ve Kars'ta sıfır derece olması bekleniyor.

Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları Ağrı'da 60, Bitlis'te 110, Erzurum'da 29, Ardahan'da 25, Kars'ta 21, Muş'ta 36 ve Van'da 1, kayak merkezlerinde ise Konaklı'da 112, Palandöken ve Cıbıltepe'de 105 ve Ergan'da 25, Kop Dağı'nda ise 51 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, kuvvetli buzlanma ve don olayıyla yer yer sis ve pus hadisesi beklendiği için yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtti.

- Eğitime kar engeli

Erzurum'un Karayazı ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle tüm okullarda eğitime bir gün ara verildi.