Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 14 dereceyle Kars'ta ölçüldü - Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle Bitlis'te kar kalınlığı 132 santimetreye ulaştı

ERZURUM (AA) - Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 14 dereceyle Kars'ta ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Karadeniz üzerinden gelen yağışlı havanın etkisi altına giren bölge genelinde kar ve karla karışık yağmurun aralıklarla etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 15, Ardahan'da 13, Erzurum'da 10, Ağrı'da 8, Van'da 5, Muş'ta 4, Bitlis ve Erzincan'da 3, Iğdır'da 1 derece kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 5, Van'da 3, Hakkari'de 1, Muş'ta sıfır, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere Bitlis'te 2, Erzurum'da 3, Kars ve Ağrı'da 4, Ardahan'da 6 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Bitlis'te 132, Muş'ta 30, Hakkari'de 8 kayak merkezlerinde ise Erzurum'daki Palandöken'de 105 ve Konaklı'da 112, Kars'taki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 105, Erzincan'daki Ergan Dağı'nda 77 santimetre ölçüldü.

Soğuk hava nedeniyle çatılarda boyu 3 metreyi bulan buz sarkıtları oluştu. Vatandaşlar ve itfaiye ekipleri, söz konusu buz kütlelerini kırma çalışması yapıyor.

Belediye ve il özel idaresi ekipleri de kent merkezinde biriken karları kamyonlara yükleyerek, şehir dışına çıkartıyor, kaldırımlarda oluşan buzları kırma çalışması yapıyor.

- Meteorolojiden çığ uyarısı

Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde kuvvetli buzlanma, don olayı, sis ve pus beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunmasını isteyen meteoroloji yetkilileri, yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli, dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Bölge genelinde öğle saatlerinden itibaren kar yağışının etkisini artırması bekleniyor.