Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 13 dereceyle Ardahan'da ölçüldü - Bölgede aralıklarla etkili olan kar yağışı nedeniyle Bitlis'te kar kalınlığı 150 santimetreye ulaştı

ERZURUM (AA) - Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 13 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzlanda alçak basınç sisteminin etkisinde bulunan bölge genelinde havanın çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 13, Erzurum'da 9, Kars ve Ağrı'da 7, Bitlis ve Erzincan'da 3, Van ve Muş'ta 2, Iğdır'da ise sıfır derece kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 9, Van'da 5, Erzincan'da 4, Muş ve Erzurum'da 1, Bitlis, Ağrı ve Ardahan'da sıfır, Kars'ta ise sıfırın altında 2 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kent merkezlerinde kar kalınlıkları Bitlis'te 150, Ağrı'da 60, Erzurum'da 34, Muş'ta 34, Ardahan'da 26, Kars'ta 23, Hakkari'de 5, kayak merkezlerinde ise Erzurum'daki Palandöken'de 106 ve Konaklı'da 118, Kars'taki Cıbıltepe'de 140, Erzincan'daki Ergan Dağı'nda 77 santimetre ölçüldü.

Soğuk hava nedeniyle çatılarda buz sarkıtları oluştu. Vatandaşlar ve itfaiye ekipleri, buz kütlelerini kırma çalışması yapıyor.

Belediye ve il özel idaresi ekipleri de kent merkezinde biriken karları kamyonlara yükleyerek, şehir dışına çıkartıyor, kaldırımlarda oluşan buzları kırma çalışması yapıyor.

- Meteorolojiden çığ uyarısı

Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde kuvvetli buzlanma, don olayı, sis ve pus beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli olunmasını isteyen meteoroloji yetkilileri, yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli, dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyarıda bulundu.

Bölge genelinde öğle saatlerinden itibaren kar yağışının etkisini artırması bekleniyor.