Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı pazar gününe kadar devam edecek

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı aralıklarla etkisini sürdürüyor.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölge genelinde, hava sıcaklığının 3 ila 6 derece düşeceği tahmin ediliyor.

Yağışların pazar gününe kadar Erzincan, Iğdır ve Erzurum'un kuzey kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, Van, Bitlis, Muş, Hakkari, Kars, Ağrı, Ardahan ve Erzurum'un merkeziyle güney kesimlerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları, Iğdır'da 4, Erzincan'da 3, Muş'ta 2, Van ve Bitlis'te 1, Hakkari'de sıfır, Ağrı'da sıfırın altında 3. Ardahan ve Kars'ta sıfırın altında 2, Erzurum'da sıfırın altında 1 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 9, Erzincan'da 7, Van ve Bitlis'te 5, Hakkari ve Muş'ta 4, Erzurum'da 3, Kars, Ağrı ve Ardahan'da 1 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Erzurum ve Kars'ta 2, Ardahan'da 3, Ağrı'da 10,  Bitlis'te 33, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 80, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 90 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 95 santimetre ölçüldü.

Meteoroloji yetkilileri, gece bölge genelinde hafif buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara ve yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı, ilgili ve vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.