Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde kar yağışı aralıklarla etkili oluyor

ERZURUM (AA) - Kar yağışının aralıklarla etkisini sürdürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi'nde en fazla kar kalınlığı 61 santimetreyle Bitlis'te ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölgede, havanın parçalı ve çok bulutlu olması tahmin ediliyor.

Yağışların, Erzincan, Iğdır ve Erzurum'un kuzey kesimlerinde yağmur ve karla karışık yağmur, Kars, Ağrı, Ardahan, Erzurum'un merkezi ile güney kesimlerinde kar şeklinde olması bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır'da 4, Muş, Van ve Erzincan'da 2, Hakkari'de sıfır, Bitlis, Kars, Ardahan ve Erzurum'da sıfırın altında 1, Ağrı'da sıfırın altında 4 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 14, Erzincan'da 13, Hakkari ve Muş'ta 7, Van, Kars ve Ağrı'da 6, Erzurum'da 5, Bitlis ve Ardahan'da 4 derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Erzurum'da 3, Kars'ta 1, Ağrı'da 18, Bitlis'te 61, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 80, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 90, Konaklı Kayak Merkezi'nde 95 santimetre ölçüldü.

Meteoroloji yetkilileri, yüksek kar örtüsünün bulunduğu dik yamaçlarda oluşacak çığ tehlikesine karşı ilgilileri ve vatandaşları tedbirli olmaları konusunda uyardı.