Doğu'da kar yağışı

Doğu'da kar yağışı
Doğu'da kar yağışı
- Bölge genelinde etkili olan kar yağışı ulaşımda aksamalara neden oldu - İl özel idaresi ve belediye ekipleri, karla mücadele başlattı

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde etkili olan kar yaşamı olumsuz etkiledi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, İzlanda ve Basra alçak basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölgede havanın çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışı etkili olması bekleniyor.

Yağışların, sabah saatlerinde Erzincan merkez ve ilçelerinde öğle saatlerinden sonra da Erzurum, Iğdır, Ağrı ve Kars'ta etkili olması tahmin ediliyor. 

-Sarıçam ormanları beyaza büründü

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde Sarıçam ormanları beyaza büründü, Çamaşır Dere mevkisinde açan düğün çiçekleri kar altında kaldı. Vatandaşlar arabalarının üzerinde, ev ve yerlerinin önünde biriken karları temizledi.

Kar yağışı ulaşımda da aksamalara neden oldu. Yazlık lastik takan vatandaşlar, karla kaplı yollarda ilerlemekte güçlük çekti. Bazı esnaflar da kuşlar için kaldırımlara buğday bıraktı.

- Çocukların kartopu keyfi

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde öğrenciler, okul bahçelerinde kartopu oynamanın keyfini yaşadı. 

Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Erzurum, Kars ve Ardahan'da sıfır, Bitlis, Ağrı ve Erzincan'da 5, Van, Hakkari ve Muş'ta 8, Iğdır'da 10 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 16, Muş'ta 15, Van ve Hakkari'de 13, Bitlis ve Erzincan'da 10, Ağrı'da 8, Kars'ta 6, Erzurum'da 5, Ardahan'da 4 derece olması bekleniyor.

Kar kalınlıkları ise Kars'ta 3, Sarıkamış ilçesinde 15, Ardahan ve Erzurum'da 2, Erzurum'daki Palandöken ve Konaklı kayak merkezleri ile Kars'taki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 20 santimetre olarak tespit edildi.

Yağışlar, bölge genelinde cuma gününe kadar etkisini sürdürecek.