Doğu'da kar yağışı ve soğuk hava

Doğu'da kar yağışı ve soğuk hava
Doğu'da kar yağışı ve soğuk hava
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 12 dereceyle Ardahan'da kaydedildi

ERZURUM (AA) - Kar yağışının etkili olduğu Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 12 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi verilerine göre, Orta Akdeniz ve İzlanda alçak basınç sistemlerinin etkisi altındaki bölge genelinde kar yağışı, Erzincan ve Iğdır'da ise karla karışık yağmur bekleniyor.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmezken, rüzgar değişik yönlerden orta kuvvette esecek.

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları Ardahan'da 12, Kars'ta 10, Erzurum ve Ağrı'da 8, Bitlis 4, Van ve Muş'ta 3, Hakkari, Iğdır ve Erzincan'da 1 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 7, Hakkari'de 6, Van'da 5, Ağrı ve Erzincan'da 4, Erzurum, Kars, Bitlis ve Muş'da 2, Ardahan'da sıfır derece olacağı bekleniyor.

Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları Ağrı'da 60, Bitlis'te 55, Erzurum'da 33, Ardahan'da 25, Kars'ta 21, Muş'da 18 ve Van'da 1, kayak merkezlerinde ise Konaklı'da 103, Palandöken'de 99, Cıbıltepe'de 76 ve Ergan'da 25 santimetre ölçüldü.

Yağışların 12 Şubat Perşembe gününe kadar aralıklarla devam edecek. Kar yağışının meydana getirebileceği kuvvetli buzlanma ve don olayıyla yer yer sis ve pus olacağı tahmin ediliyor.

Bölge genelinde yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli-dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgili ve vatandaşların dikkatli olmaları istendi.