Doğu'da kış

Doğu'da kış
Doğu'da kış
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 17 dereceyle Ardahan'da ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 17 dereceyle Ardahan'da kaydedildi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında olan bölge genelinde havanın parçalı ve az bulutlu, gece ve sabah saatlerinde yer yer pus ve sis  görüleceği bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 17, Kars'ta 16, Ağrı'da 14, Erzurum'da 6, Van'da 5, Bitlis ve Muş'ta 4, Iğdır ve Erzincan'da 2 ve Hakkari'de 1 derece olarak ölçüldü

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 14, Erzincan'da 12, Hakkari'de 10, Van'da 8, Muş'ta 5, Bitlis, Kars ve Ağrı'da 3, Erzurum'da 2 ve Ardahan'da sıfır derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları ise Bitlis'te 144, Ağrı'da 39, Muş'ta 32, Erzurum'da 23, Kars'ta 17, Ardahan'da 12, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 140, Erzurum'daki Konaklı Kayak Merkezi'nde 106 ve Palandöken Kayak Merkezi'nde 97, Erzincan'daki Ergan Kayak Merkezi'nde 77 ve Kop Dağı'nda 51 santimetre ölçüldü.

Yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda çığ tehlikesinin yaşanabileceğini belirten yetkililer, bölgede sabah ve gece saatlerinde kuvvetli buzlanma ve don olayı beklendiğini, olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.