Doğu'da kış

Doğu'da kış
Doğu'da kış
- Önceki gece yağan ve aralıklarla devam eden kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 658, Erzincan'da 110, Ardahan'da 53, Ağrı'da 30, Tunceli'de 16, Kars'ta da 6 köyle karayolu ulaşımı sağlanamıyor - Bazı devlet karayollarında da ulaşımda aksamalara yol açan yağış nedeniyle Erzurum'un Şenkaya ilçesi Akşar, Gaziler ve Karaurgan yolu ile İkizdere-İspir karayolu ulaşıma kapandı - Gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 15 dereceyle Ağrı'da ölçüldü

ERZURUM (AA) - Kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum, Erzincan, Ardahan, Ağrı, Tunceli ve Kars'ta 873 köy yolu kapalı bulunuyor. 

Bölgede önceki gece etkili olan ve aralıklarla devam eden kar ve tipi, başta ulaşım olmak üzere hayatı olumsuz etkiliyor. 

Olumsuz hava koşulları dolayısıyla yolu kapanan Erzurum'da 658, Erzincan'da 110, Ardahan'da 53, Ağrı'da 30, Tunceli'de 16, Kars'ta da 6 köyle karayolu ulaşımı sağlanamıyor. Dünden bu yana kapalı bulunan yolların açılması için Erzurum'da büyükşehir belediyesi ile diğer illerde de özel idare ekiplerince başlatılan çalışmaların aralıksız sürdüğü bildirildi. 

Kar yağışı ve tipi devlet karayollarında da ulaşımda aksamalara yol açtı. Erzurum'un Şenkaya ilçesi Akşar, Gaziler ve Karaurgan yolu ile İkizdere-İspir karayolu yağış ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandı. Erzurum-Artvin karayolunda da Erzurum il sınırı mevkisinde oluşan heyelanla ulaşım kesildi. 

- En düşük sıcaklık Ağrı'da ölçüldü 

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Balkanlar üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altına giren bölgede, soğuk hava tesirli oluyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 15 dereceyle Ağrı'da ölçüldü. Bölge illerindeki en düşük hava sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 13, Erzurum ve Ardahan'da 10, Erzincan'da 4 ve Iğdır'da 3 derece olarak tespit edildi.

Günün en yüksek hava sıcaklığı Iğdır'da 1, diğer illerde ise sıfırın altında olmak üzere Erzincan'da 1, Ağrı'da 3, Erzurum ve Kars'ta 4, Ardahan'da 5 derece olması tahmin ediliyor.

Bölgede kar kalınlıkları, Ağrı'da 10, Erzurum ve Ardahan'da 7, Kars'ta 4 olurken, Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 22, Palandöken'de 33 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 8 santimetre olarak ölçüldü.