Doğu'da Sibirya soğukları

Doğu'da Sibirya soğukları
Doğu'da Sibirya soğukları
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceyle Ağrı'da ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceyle Ağrı'da kaydedildi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında olan bölge genelinde havanın az bulutlu ve açık, zaman zaman parçalı bulutlu, sabah ve gece saatlerinde Erzurum, Erzincan, Ağrı, Iğdır ve Ardahan'da don, sis ve pus olayı bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 20, Ardahan'da 19, Kars'ta 15, Erzurum'da 14, Erzincan'da 13, Van ve Muş'ta 10, Bitlis, Hakkari ve Iğdır'da 5 derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Iğdır'da 8, Hakkari ve Van'da 4, Bitlis'te 2, Kars'ta 1, sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 10, Ardahan'da 6, Erzurum'da 3, Erzincan'da 2 ve Muş'ta sıfır derece olacağı tahmin ediliyor.

Kar kalınlıklarının Bitlis'te 68, Muş'ta 25, Hakkari'de 23, Van'da 20, Ardahan'da 15, Ağrı'da 12, Erzurum'da 9, Erzincan'da 5, Kars'ta 4, Palandöken Kayak Merkezi'nde 80, Konaklı Kayak Merkezi'nde 75, Sarıkamış Kayak Merkezi'nde 45, Ergan Kayak Merkezi'nde 14, Kop Dağı Geçidi'nde 51 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli ve dik yamaçlarda yaşanabilecek çığ hadiselerine karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olmaları gerektiğini ifade ederek, görüş mesafesinde yaşanacak düşüş nedeniyle ulaşımda aksama olabileceğini bildirdi.