Doğu'da Sibirya soğukları

Doğu'da Sibirya soğukları
Doğu'da Sibirya soğukları
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 12 dereceyle Ağrı ve Kars'ta ölçüldü - Aralıklarla etkili olan yağışın ardından Bitlis'te kar kalınlığı 59 santimetreye ulaştı

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 12 dereceyle Ağrı ve Kars'ta ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç merkezinin etkisi altında bulunan bölge genelinde havanın parçalı ve az bulutlu geçmesi bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ağrı ve Kars'ta 12, Erzurum'da 10, Bitlis ve Ardahan'da 9, Erzincan'da 5, Muş'ta 4, Van ve Hakkari'de 2, Iğdır'da ise sıfır derece kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Ağrı'da sıfırın altında 4, Muş'ta sıfırın altında 2, Kars'ta 1, Erzurum'da 2, Ardahan'da 4, Van'da 6, Erzincan'da 7 ve Iğdır'da 11 derece olması tahmin ediliyor.

Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları da Bitlis'te 59, Muş'ta 26, Ağrı'da 22, Erzurum'da 21, Ardahan'da 13, Hakkari'de 4, Kars ve Van'da 3, Kop Dağı'da 51 santimetre ölçüldü.

Bölge genelinde etkisini sürdüren soğuk hava nedeniyle yeri, ev ve araçların camları buz tuttu, yol ve kaldırımlarda buzlanma meydana geldi. Çatılarda boyu 1,5 metreyi bulan buz sarkıtları oluştu. 

Bazı sürücüler, donan yakıt depolarını ateşle ısıtarak çalıştırabildi, bazı sürücüler de buzlu zeminde ilerlemekte güçlük çekti.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile il özel idaresi ekipleri, vatandaşların olumsuz etkilenmemesi için kar ve buzla mücadele çalışması yapıyor.

Kent merkezlerinde kamyonlara yükledikleri karları şehir dışına çıkaran ekipler, kaldırımlarda oluşan buzları kazma ve kürek yardımıyla kırıyor.

Meteoroloji yetkilileri, sis, pus, buzlanma ve don olayıyla yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli, dik yamaçlarda yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması konusunda uyarıda bulundu.