Doğu'da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde

Doğu'da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde
Doğu'da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde
- Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 5 dereceyle Ardahan'da ölçüldü - Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da karla karışık yağmur, Erzincan ve Iğdır'da yağmur, yüksek kesimlerde ise kar yağışı bekleniyor

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde sıcaklıklar mevsim normallerinin 2 ila 4  derece üzerinde seyrediyor.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Orta Akdeniz'den gelen alçak basınç sisteminin etkisinde olan bölgede, hava genel olarak yağışlı geçecek.

Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'da karla karışık yağmur, Erzincan ve Iğdır'da yağmur, bölgenin yüksek kesimlerinde ise kar yağışı bekleniyor. Rüzgar, güney ve güneybatı yönlerden orta kuvvette esecek.

Gün içerisinde yer yer pus ve sis olayının görüleceği bölge genelinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 2 ila 4 derece üzerinde seyrediyor.

Gece en düşük hava sıcaklıkları Erzincan'da 7, Muş'ta 6, Van'da 5, Bitlis'te 3, Hakkari ve Erzurum'da 2, Iğdır'da 1, Kars'ta sıfır, sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 5 ve Ağrı'da 1 derece kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının ise Erzincan'da 10, Iğdır'da 8, Van, Muş ve Bitlis'te 7, Hakkari'de 6, Erzurum'da 5, Kars'ta 3, Ağrı'da 2 ve Ardahan'da 1 derece tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Ardahan'da 6, Van'ın Çaldıran ilçesinde 4, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 15 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 20, Kop Dağı'nda ise 22 santimetre ölçüldü.

- Sarıkamış'ta kar yağışı

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde aralıklarla devam eden kar yağışı, sis ve soğuk hava, hayatı olumsuz etkiledi. Kar yağışını fırsata çeviren çocuklar ise okul bahçelerinde kartopu oynamanın keyfini yaşadı.

Kar kalınlığı da ilçe merkezinde 13, Cıbıltepe Kayak Merkezi 2. Etap pistlerde ise 28 santimetreye ulaştı.

Yetkililer, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.