Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 9 dereceyle Kars'ta ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkisini sürdürüyor.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, alçak basınç merkezinin etkisinde olan bölgede, havanın parçalı çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Gece ve sabah saatlerinde bölge genelinde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Rüzgarın batıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Muş'ta 3, Van'da 2, Hakkari ve Iğdır'da 1, Bitlis ve Erzincan'da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Erzurum'da 3, Ağrı'da 4, Ardahan'da 5, Kars'ta 9  derece ölçüldü. 

Günün en yüksek sıcaklıkları Ardahan ve Kars'ta 3, Ağrı'da 5, Erzurum'da 6, Muş'ta 7, Van, Bitlis, Hakkari, Iğdır ve Erzincan'da 9 derece tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Kars'ta 4, Ardahan'da 17, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 16, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 15 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 20, Kop Dağı'nda ise 22 santimetreye ulaştı.

- Kura nehri dondu

Soğuk hava nedeniyle Ardahan şehir merkezinden geçen Kura Nehri'nin üzeri tamamen buzla kaplandı. Ağaçlarda ve bina çatılarında buz sarkıtları oluştu. Ev yeri ve arabaların camları buz tuttu. Bazı çalışmayan arabalara takviye akülerle çalıştırıldı. Soğuk hava yaban hayatı da olumsuz etkiledi. Yiyecek bulmakta zorlanan serçelerin ekmek kavgası ilginç görüntü oluşturdu.