Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 18 dereceyle Erzincan'da kaydedildi

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 18 dereceyle Erzincan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altındaki bölgede, hava sıcaklıklarında 5 ila 7 derece düşüş bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Erzincan'da 18, Ardahan'da 16, Kars'ta 15, Erzurum'da 13, Bitlis ve Ağrı'da 12, Van, Hakkari ve Muş'ta 8, Iğdır'da 4 derece kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da sıfırın altında olmak üzere Iğdır'da 1, Hakkari, Van ve Bitlis'te 3, Muş ve Erzincan'da 5, Ağrı'da 8, Erzurum ve Kars'ta 9, Ardahan 11 derece olması tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları Bitlis'te 115, Hakkari'de 26, Ardahan ve Erzincan'da 24, Erzurum'da 22, Ağrı'da 20, Muş'ta 16 ve Kars'ta 6, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 83 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 85, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 56, Kop Dağı'nda 51 santimetre ölçüldü.

Bölgede etkili olan soğuk hava nedeniyle bina çatılarında buz sarkıtları oluştu, çeşmeler buzla kaplandı, ev ve yerlerinin camları buz tuttu. Bazı esnaflar saç kurutma makineleri ve ısıtıcılarla camların buzlarını çözmeye çalıştı.

Bölgede etkili olan kar yağışının ardından belediye , özel idare ve karayolları ekiplerince, yollarda karla mücadele ve tuzlama çalışması yapılıyor.

Meteoroloji yetkilileri, yollarda sis, buzlanma ve don olaylarına karşı vatandaşları uyardı.

- Doğu'nun Kapadokyası beyaza büründü

Erzurum'un Narman ilçesindeki UNESCO Türkiye Milli Komisyonu tarafından 2012 yılında Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan ve "Doğu'nun Kapadokyası" olarak bilinen peribacaları da kar örtüsüyle kaplandı. Beyaza bürünen peribacaları güzel bir manzara oluşturdu.