Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceyle Ardahan'da kaydedildi

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 20 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında bulunan bölge genelinde havanın parçalı bulutlu olması bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Erzincan ve Van'da 8, Iğdır'da 10, Erzurum ve Hakkari'de 12, Muş'ta 14, Kars ve Bitlis 15, Ağrı'da 16, Ardahan'da 20 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklığının da Iğdır'da 3, Van'da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Hakkari'de 1, Erzurum'da 3, Erzincan, Kars, Muş ve Bitlis'te 4,  Ardahan'da 5, Ağrı'da 7 derece olması bekleniyor.

Bölge illerinde etkili olan soğuk hava nedeniyle ev, yeri ve araçların camları buz tuttu, yol ve kaldırımlarda buzlanma meydana geldi. Çatılarda boyu bir metreyi bulan buz sarkıtları oluştu.

Belediye ve il özel idaresi ekipleri, iş makineleriyle kent merkezlerinde biriken karları kamyonlara yükleyerek şehir dışına çıkarırken, karla mücadele ekipleri de yol açma ve tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 

-Bitlis'te kar kalınlığı 102 santimetre

Kar kalınlıkları Bitlis'te 102, Ardahan ve Hakkari'de 20, Ağrı ve Muş'ta 15, Erzurum'da 14, Van'da 6, Erzincan ve Kars'ta 5 santimetre, kayak merkezlerinde ise Erzurum'daki Konaklı'da 75, Palandöken'de 70, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe'de 50, Erzincan'daki Ergan'da 20, Kop Dağı Geçidi'nde ise 58 santimetre olarak ölçüldü.

Sürücüleri, yollarda oluşan buzlanma, tipi ve don olayına karşı uyaran yetkililer, yüksek kar örtüsü ve dik eğime sahip olan bölgelerde çığ tehlikesi bulunduğunu, bu nedenle vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini bildirdi.