Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 21 dereceyle Ağrı'da ölçüldü

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 21 dereceyle Ağrı'da kaydedildi.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sibirya yüksek basınç sisteminin etkisi altında olan bölge genelinde havanın parçalı çok bulutlu, yer yer de sisli ve puslu olması bekleniyor.

Gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ağrı'da 21, Erzurum ve Muş'ta 12, Erzincan ve Bitlis'te 11, Kars ve Ardahan'da 10, Van'da 7, Hakkari'de 5 ve Iğdır'da 4  derece ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıkları da Iğdır'da 8, Hakkari'de 7, Van'da 6, Bitlis'te 2, Kars ve Erzurum'da 1, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere Muş'ta 8, Ardahan'da 4, Erzincan ve Ağrı'da 3 derece olarak tahmin ediliyor.

Kar kalınlıkları, Bitlis'te 64, Muş'ta 25, Hakkari'de 17, Van'da 16, Ardahan'da 14, Ağrı'da 12, Erzurum'da 9, Kars'ta 4, Erzincan'da 2, Erzurum'daki Palandöken Kayak Merkezi'nde 80 ve Konaklı Kayak Merkezi'nde 75, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 44 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, bölge genelinde buzlanma, don olayı ve yüksek kar örtüsünün bulunduğu eğimli dik yamaçlarda yaşanabilecek olası çığ tehlikesine karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerektiğini belirtti.

- Bitlis'te çatıdan düşen düşen kar kütlesi 5 araca zarar verdi

Bitlis'in Hizan ilçesi Bediüzzaman Said Nursi Caddesi'ndeki 5 katlı bir binanın çatısında biriken kar kütlesinin düşmesi sonucu, park halindeki 5 otomobilde hasar oluştu.

Araç sahiplerinden Hikmet Okur, yaptığı açıklamada, aracında hasar oluşmasından dolayı üzüntü duyduğunu belirterek, olayda can kaybının olmamasının kendisini teselli ettiğini söyledi. Okur, havaların ısınmasıyla çatılarda biriken kar kütlelerinin tehlike arz ettiğini ve bunların temizlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Olayın ardından bina sahipleri, çatılarında tehlike oluşturan kar ve buz sarkıtlarını temizlemek için çalışma başlattı.