Doğu'da soğuk hava

Doğu'da soğuk hava
Doğu'da soğuk hava
- Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 9 dereceyle Bitlis'te yaşandı

ERZURUM (AA) - Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 9 dereceyle Bitlis'te ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi verilerine göre, İzlanda Alçak Basınç Sistemi'nin etkisinde bulunan bölgede, havanın parçalı bulutlu , akşam saatlerinden sonra kar yağışlı geçmesi bekleniyor. Yağışların Iğdır'da karla karışık yağmurlu olması tahmin ediliyor.

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları Iğdır'da 1, sıfırın altında olmak üzere Bitlis'te 9, Muş ve Ardahan'da 7, Erzurum, Van, Kars ve Ağrı'da 6, Hakkari'de 5 ve Erzincan'da 3 derece olarak kaydedildi.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 13, Hakkari'de 10, Van'da 8, Erzincan'da 6, Bitlis'te 5, Erzurum'da 3, Kars'ta 2, Ardahan'da 1, Ağrı'da sıfır, Muş'ta sıfırın altında 6 derece olması bekleniyor.

-Bitlis'te kar kalınlığı 58 santimetre

Soğuk hava nedeniyle Bitlis'te bazı ev, yeri ve araçların camları buz tuttu. Kaldırımlarda buzlanma meydana geldi ve çatılarda buz sarkıtları oluştu. Belediye ekipleri, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları da Bitlis'te 58, Muş'ta 26, Ağrı'da 19, Erzurum'da 17, Ardahan'da 12, Van, Hakkari ve Kars'ta 1 santimetre, kayak merkezlerinde ise Konaklı'da 103, Palandöken'de 98, Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Kayak Merkezi'nde 75, Erzincan'daki Ergan Kayak Merkezi'nde 21 santimetre ölçüldü.

-Kar yağışı uyarısı

Bölgede kuvvetli buzlanma ve don olayıyla yer yer sis ve pus hadisesi beklenirken, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı şu uyarılarda bulunuldu:

"Yapılan son değerlendirmelere göre, akşam saatlerinden itibaren başlaması beklenen yağışların, 12 Şubat 2015 Perşembe günü akşam saatlerine kadar aralıklarla devam etmesi beklenmektedir. Kar yağışının özellikle bugün akşam saatlerinden pazartesi günü öğle saatlerine kadar Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan illerimizde yer yer kuvvetli olması beklendiğinden kar yağışının meydana getirebileceği olumsuzluklara karşı ilgililerin tedbirli olmaları gerekmektedir."